1. EXPRO Consulting придбала НафтоРинок

Консалтингова компанія ExPro, видавець ExPro Gas&Oil та ExPro Electricity, на початку 2020 р. стала власником видання НафтоРинок. Таким чином, видання ExPro охопили весь спектр енергетичного ринку – пошук, видобуток, переробку, постачання та трейдинг нафтою, природним газом і нафтопродуктами, а також генерацію, розподіл та торгівлю електроенергією. З 20 січня 2020 р. усі видання НР виходять українською мовою і в оновленому форматі. Він передбачає щоденні (Daily), тижневі (Weekly) та місячні (Monthly) випуски. Крім того, відбулися зміни формату друкованого часопису НР: з 2020 р. він випускається щомісячно українською мовою в PDF та на папері.

2. Початок роботи LPG Progress

На початку лютого ГНС компанії LPG Progress у Переяслав-Хмельницькому р-ні Київської обл. прийняла перші 400 т скрапленого газу на зберігання. Про це НР повідомив директор компанії Владислав Лобов. За його словами, клієнтом ДПС стала «Оптимус ЛПГ» (входить до пулу компаній групи Wexler). У другій половині січня LPG Progress (ТОВ «Компанія« Прогрес ») почала злив технічного скрапленого газу для системи нової ГНС. Крім того, оператор зберігання газу на ГНС ​​LPG Progress – ТОВ «Ел Пі Джі Сервіс» – 24 січня 2020 р. одержала ліцензію на зберігання пального.

3. Від’ємне значення WTI

Падіння нафти у світі почалося 7 березня. А 20 квітня на американському ринку сировини стався обвал цін. Після полудня за київським часом травневий ф’ючерс сорту WTI став котитися донизу приблизно о 15:00 (о 8:00 у Нью Йорку), котирування становили $11/бар. П’ять годин потому вони впали до нуля, о 20:50 – до $1,69/бар. Уже о 21:10 барель WTI продавався по шість центів, однак за кілька хвилин ціна стала негативною, а о 21:40 за Києвом становила –$37,63/бар. (–305,97%). В Україні загальне падіння котирувань позначилося на гуртових цінах, а згодом непропорційно – на АЗС. Так, найменша середня вартість пального автонормами була зафіксована протягом кінця квітня – початку травня: ДП – 12,93 грн/л, бензин А-95 – 13,11 грн/л, LPG – 5,99 грн/л. На АЗС найменші середні ціни спостерігалися ближче до середини травня: ДП – 20,97 грн/л, бензин А-95 – 21,65 грн/л, LPG – 8,13 грн/л. По деяких мережах АЗС націнка досягала 82%, або рекордні 10,0 грн/л.

4. Зупинка Макарівської ГНС

У квітні 2020 р. зупинила роботу Макарівська ГНС. Вона розташована біля смт Городок Радомишльського р-ну Житомирської обл. на залізничній станції «Спартак». Обсяг одночасного зберігання – 1000 т. ГНС управляли в паритеті групи Avantage7 і UPK – оптово-роздрібні компанії на ринку скрапленого газу та світлих нафтопродуктів. У кінці травня Макарівська ГНС була виставлена на продаж через аукціон СЕТАМ. Втім, він не відбувся. Пізніше стало відомо, що борги UPK в «Укргазбанку» викупила одна з компаній екс-нардепа Андрія Кісельова («Укрмет», «Єврогазгруп», «Ультрамарин»).

5. АЗС на карантині

Пандемія Covid-19 та введення в березні карантину стали неабияким випробуванням для українського бізнесу і, зокрема, мереж АЗС. Продавці пального вживали заходів із протидії поширенню вірусу, встановлюючи на станціях захисне скло біля кас, збільшуючи кількість прибирань тощо. Їжу продавали лише з собою. ОККО, WOG, SOCAR заохочували клієнтів розраховуватися за товари через мобільний додаток, не виходячи з автівки. За словами операторів АЗС, продажі пального в останній декаді березня впали в середньому на третину і в квітні були не набагато кращі. Проте більшість учасників ринку пального активно долучалася до благодійних акцій, допомагаючи медичним закладам пальним, засобами захисту, апаратами штучної вентиляції легень тощо. На протиепідемічні заходи та благодійність учасники ринку сукупно витратили десятки мільйонів гривень.

6. Відкриття маршруту «Південь-Північ»

Для додаткового завантаження нафтотранспортної системи АТ «Укртранснафта» був відкритий маршрут транзиту нафти з басейну Чорного моря до Білорусі в рамках угоди, укладеної з BNK (UK) Limited навесні 2020 р. Домовленість дала змогу додатково завантажити потужності морського нафтового терміналу «Південний», що належить «Укртранснафті». Як зазначив директор нафтового дивізіону Групи «Нафтогаз» Микола Гавриленко, загальний обсяг транспортованої нафти за підсумками 2020 р. виріс на 1,5% порівняно з 2019 р., до 15,7 млн т. Зокрема на 8,6% (до 2,6 млн т) зріс обсяг транспортування нафти для НПЗ України, але на 0,4% (до 13,072 млн т) зменшився транзит.

7. «Укртатнафта» почала виробництво JET A-1

У кінці травня на Кременчуцькому НПЗ вироблено ​​першу партію авіакеросину JET A-1.

За словами головного технолога Кременчуцького НПЗ Юрія Голича, Jet A-1 в обсязі 1,6 тис. т відвантажено покупцям. «Нове пальне змінило колишній продукт – РТ, яке завод виробляв ще з радянських часів. Для того, щоб перейти на Jet A-1, ми провели роботи спільно з виробником присадок для пального – Innospec, який є єдиним у світі виробником присадки STADIS для Jet A-1», – повідомив Голич. Якість нового авіагасу підтвердила лабораторія Мажейкяйського НПЗ (група ORLEN). «Укртатнафта» пройшла сертифікацію Jet A-1 в травні 2020 р. і готова збільшити виробництво, коли відновиться попит на ресурс в Україні. За підсумками 2020 р. український ринок авіакеросину через карантин упав майже вдвічі, до 240 тис. т.

8. Відновлення перевалок в Рені та Херсоні

В червні у порту Рені на Дунаї після чотирирічного простою запрацювала перевалка «Укрчем» (власник – британська Terra Capital Limited). Там злився танкер GALIASGAR KAMAL з 6,4 тис. т дизпального. Ресурс надійшов із турецького порту Marmara Ereglisi на адресу українського трейдера «Альянс Енерго Трейд». У 2019 р. термінал «Укрчем» отримав ліцензію на зберігання нафтопродуктів, а в травні 2020-го. отримав статус акцизного складу.

В 2014 р. за рішенням суду перевалка в Херсоні була передана в управління ДП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами», а в 2019 р. – АРМА. За результатами конкурсу, 18 листопада 2019 р. АРМА продало об’єкт «Варуна Вест», яку пов’язували з «Концерн Галнафтогаз», за 200 млн грн. В кінці липні 2020 р. херсонська перевалка поновила роботу. Туди прибув танкер із 6 тис. грецького ДП. Згодом ОККО офіційно стала власником об’єкту і пообіцяла витратити на його модернізацію приблизно $3 млн.

9. Введення Техрегламенту на LPG

Кабінет Міністрів затвердив Технічний регламент щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей, який мав набрати чинності 4 лютого. Документ був затверджений 29 липня 2020 р. Він встановлює єдині вимоги щодо якості скрапленого газу для автотранспорту, комунально-побутового та промислового споживання. Одне з основних завдань техрегламенту – виключення можливості використання побутового газу як моторного пального. Однак на засіданні уряду 3 лютого ухвалено рішення про перенесення терміну набрання чинності вимог Технічного регламенту на 5 травня 2021 р.

10. «Укрспецтрансгаз» запустив у Долині LPG-хаб

На базі спеціалізованого підприємства АТ «Укрспецтрансгаз» почав роботу транспортний LPG-хаб. У результаті модернізації наявних потужностей підприємства стало можливим здійснювати операції з прийому і перевантаження скрапленого газу залізничним і автомобільним транспортом у будь-якому напрямку. Для цього були встановлені додаткові пости перекачування, компресори, насоси і вузли обліку. Комплекс потужністю 3 тис. т/міс. складається з семи постів зливу-наливу вагоноцистерн, двох постів зливу-наливу автоцистерн, включає залізничні і автомобільні ваги, власну залізничну інфраструктуру.

11. Запуск ГНС у Заворичах і Токмаці

7 жовтня 2020 р. гуртовий відділ групи компаній Avantage7 вийшов на ринок із пропозицією LPG на умовах самовивозу з ГНС в с. Заворичі. Нова ГНС Avantage7 у Броварському р-ні Київської обл. почала прийом скрапленого газу у квітні 2020 р. – майже одночасно з зупинкою Макарівської ГНС. ТОВ Avantage7 отримало ліцензії на зберігання і оптову торгівлю нафтопродуктами в с. Заворичі (вул. Вокзальна, 36) 22 листопада 2019 р. Окрім того, на початку червня 2020 р. компанія розпочала продаж LPG з ГНС Токмак у Запорізькій області.

12. Ізомерізація на Кременчуцькому НПЗ

12 жовтня ПАТ «Укратнафта» ввела в експлуатацію новий технологічний об’єкт – установку ізомерізації. Перший заступник голови правління ПАТ «Укртатнафта» Руслан Ляпка зазначив: «Інвестиції стоновлять $30 млн. За нашими підрахунками, ми їх повернемо за два роки. Це найбільше галузеве будівництво за останні 30 років. Запуск установки ізомеризації і виробництво ізомеризату дасть змогу підприємству випускати високооктанові бензини, в тому числі під торговою маркою energy, без застосування дорогої імпортної добавки до пального – МТБЕ (метил-трет-бутилового ефіру), витрати на закупівлю якого становили майже $50 млн на рік». Проєктна потужність установки – 350 тис. т на рік. Вихід продукту (ізомеризату) – 98%, при цьому забезпечуються необхідні показники його октанового числа».

13. Продаж мережі «Паралель»

System Capital Management (SCM) Ріната Ахметова продала мережу АЗС «Паралель» (майже 60 АЗС) структурам, пов’язаним із ТОВ «Паливна компанія «Піт-Лейн». Юрособа має три дійсні ліцензії на роздрібну торгівлю пальним у Маріуполі та Краматорську, на зберігання нафтопродуктів у Краматорську, а також на гуртову торгівлю пальним. Компанія була активним учасником тендерів на поставку пального держустановам Донецької обл., а також працювала в ритейлі в Києві. В 2019 р. вона орендувала принаймні дві АЗС «Народна», які деякий час працювали під брендом Pit Lane, проте згодом змінили назву на Motto.

14. Поява морських поставок бітуму

Влітку 2020 р. вперше в історії в порту Очакова прийнято танкер-бітумовоз Starpower із 3,5 тис. т грецького бітуму. Пілотну поставку бітуму морем здійснила «Кантарелл-Україна». Перевалка вантажу відбувалася з танкера прямо в автомобільні бітумовози у стислі строки – 36 годин. У подальшому подібне розвантаження ресурсу стало традиційним для морських поставок, а крім Очакова, бітум возили до Миколаєва. З жовтня опанував морський шлях «Альянс Енерго Трейд». Трейдер також організував мобільну перевалку в Миколаєві, де протягом наступних місяців оформив 36,2 тис. т ресурсу. Компанія стала другим імпортером за кількістю ввезеного морем, а очолила рейтинг – «Кантарелл» (90,8 тис. т). Всього протягом року прийнято 128,0 тис. т бітуму морем із п’яти країн від шести виробників.

15. AZMOL BP запустила виробництво AdBlue в Бердянську

Британсько-українське нафтохімічне підприємство AZMOL BP отримало сертифікат від німецької Асоціації автомобільної промисловості (VDA), якій належать права на торгову марку AdBlue, та розпочало виготовлення реагенту на своєму заводі в Бердянську. AZMOL British Petrochemicals є найбільшим виробником мастильних матеріалів в Україні. Компанія стала другим ліцензованим виробником AdBlue після українсько-литовського підприємства «КроссХім Київ».

16. ДПС оштрафувала АЗС сумарно на 200 млн грн через відсутність ліцензій та рівнемірів

За даними Державної податкової служби (ДПС), у період з 1 липня 2019 р. до 1 липня 2020-го контролюючі органи наклали на власників АЗС 193,4 млн грн штрафів за торгівлю пальним без ліцензії. Її вартість становить 2 тис. грн на рік, а штраф за продажі пального на АЗС без неї – 250 тис. грн. Ліцензія є чинною п’ять років. Окрім того, в період з 1 квітня до 30 червня в ході перевірок АЗС на наявність у резервуарах рівнемірів підрозділи контролю за обігом підакцизних товарів виявили 380 порушень та застосували 6,99 млн грн штрафів, повідомили НР у ДПС.

17. ElectroUA в 2020 р. встановила на АЗС 220 електрозарядок

Компанія ElectroUA за 2020 р. встановила в Україні майже 1 тис. електрозарядок, із них 220 – на АЗС. «Цей рік, незважаючи на коронакризу і карантин, виявився досить продуктивним. Нам вдалося налагодити співпрацю з важливими партнерами, такими як WOG, Luxwen, «Флеш», НАК «Нафтогаз». На АЗС встановлено 20 станцій швидкого заряду і 200 – повільних», – повідомили в мережі, зазначивши, що досі тривають переговори з одним із лідерів ринку АЗС.

18. Експансія «БРСМ-Нафта»

Мережа АЗС «БРСМ-Нафта» за рік збільшила кількість станцій із 167 до 202 на початок 2021 р. Додавання 36 станцій стало результатом масштабної M&A кампанії та оренди перспективних станцій. Так, у квітні 2020 р. компанія поглинула одеського оператора ЧП «Тайфун-АЗС» (бренд REV). У червні – завершила операцію з придбання 16 з 22 АЗС Sky у Дніпропетровський і Одеській обл. Серед інших об’єктів, що увійшли до мережі, варто зазначити дві АЗК у Миколаївській обл., що раніше входили до SOCAR, а також посилила позиції у Києві, після того як «БРСМ-Нафта» взяла в оренду колишню АЗС Shell, яка працювала на локації приблизно10 років. Окремо варто зауважити, що за рік компанія ввела в експлуатацію вісім крупних супермаркетів на АЗК, ставши, таким чином, першим оператором, котрий почав конкурувати не лише з паливним ритейлом, а й з операторами продуктових мереж.

19. Поставки LPG морем збільшились в півтора разу

Імпорт скрапленого газу морським транспортом в 2020-му почався в травні і за підсумком року зріс на 65,6%, до 86,8 тис. т. Цей обсяг становить 5,4% від всіх імпортних поставок в Україну. Протягом сезону в складі сумішей морського ресурсу в Україні надходив газ виробництва заводів Греції, США, Алжиру, Нідерландів, Казахстану, Румунії, РФ та ін. На термінал «Укрлоудсістем» в Одесі надійшло 60,7 тис. т, до порту Миколаєва – 25 тис. т. Також у липні в Рені баржеву партію – 1 тис. т –  перевантажив термінал «Рені- Ліс».

20. Імпорт бітуму виріс майже вдвічі

Завдячуючи держпрограмі «Велике будівництво» в Україні різко зросло споживання бітуму. За підрахунками НР, у 2020 р. імпорт сировини становив рекордні 861,0 тис. т, що перевищує показник 2019 р. майже удвічі – на 94,6% (або на 418,6 тис. т). Водночас внутрішнє виробництво на Кременчуцькому НПЗ (ПАТ «Укртатнафта») становило 326,5 тис. т бітуму. На 2021 р. «Укравтодор» анонсував закупівлю 1,8 млн т бітуму. В рамках продовження програми «Велике будівництво» в 2021 р. планується збільшити обсяги зведення та ремонту доріг на 62%: з 4,2 тис. км в 2020-му до 6,8 тис. км в 2021-му.

Нагадуємо, що з питань підписки прохання звертатись до редакції НафтоРинку за тел.: +38 (044) 425-55-56 або e-mail: info@expro.com.ua

Вартість підписки, грн

Видання1 міс.6 міс. (-5%)*12 міс. (-10%)*
Weekly Fuels (PDF)2 90016 53031 320
Weekly LPG (PDF)2 90016 53031 320
Weekly + Daily Fuels (PDF)4 40025 08047 520
Weekly + Daily LPG (PDF)4 40025 08047 520
Weekly + Daily Fuels + LPG (PDF)8 60049 02092 880
Monthly Fuels&LPG (PDF)4 00022 80043 200
Журнал НафтоРинок (друк)2501 4252 700
Журнал НафтоРинок (PDF)**1 0005 70010 800
Цінова інформація (xsl)1 5008 55016 200
Тендери Fuels & LPG (xsl)             NEW!1 0005 70010 800
Разом всі видання (-10%)13 59077 463146 772

* - за умови передоплати на зазначений період

** - до 10 корпоративних e-mail, також на замовлення безкоштовно надається чотири друкованих примірники