Glob-Terminal Sp. z o.o. – оператор LPG терміналу у Польщі, оприлюднив список контрагентів, що здійснюють перевалку, змішування та зберігання пропан-бутану.

Список опубліковано відповідно до вимог польського Закону про енергетику від 10 квітня 1997 р. Згідно інформації оператора в 2022 році послугами терміналу користувалися, як відомі великі російські експортери LPG так і європейські трейдери.

Серед локальних користувачів послуг – польські Orlen, UNIMOT, Barter SA, Warsaw Gas Trading Sp., Polski Gaz S.A. У списку одні з найбільших російських постачальників LPG до Польщі: дочірня польська компанія НОВАТЕКу – NOVATEK GREEN ENERGY Sp. z o.o., та європейський трейдинговий підрозділ «Лукойлу» - LITASCO SA Lukoil International Trading & Supply Company (Швейцарія).

Послугами транзиту користувався один резидент Об’єднаних Арабських Еміратів – EMITRADE FZE, яка раніше, у 2016-2017 рр. була в санкційному списку Мінекономіки  України (так звана замовна справа Медведчука та СБУ на ринку скрапленого газу проти низки трейдерів). Компанія зареєстрована в бізнес центрі Al Shmookh Business Complex (Дубаї), що знаходиться в вільній економічній зоні. Найбільшим контрагентом товариства є компанії групи «РОСНЄФТЬ». За даними сервісу importgenius в рамках господарської діяльності EMITRADE FZE з росії на адресу компанії сумарно експортовано 493,7 тис. т нафтопродуктів від «РН-Транс» (логістична компанія «Роснєфті»), 19,8 тис. т від АО «Новокуйбишевська ННК» («Роснєфть»), 1,7 тис. т від «Уфаоргсинтез», та 16,2 тис. т безпосередньо ПАО «НК «Роснєфть».

На сайті компанії зазначено, що директором компанії є Yuriy Prokopiev. В профілі керівника EMITRADE FZE в мережі Linkedin зазначено, що Yuriy Prokopiev займає посаду Chief Officer of Middle East Expansion, LPG & petrochemical Trader. До 2013 року Yuriy Prokopiev працював в компанії продавця в Україні «швидких» Emergencia 2000. Пізніше в LPG MORAVIA SE – логістична компанія, що спеціалізувалася на транзиті російського LPG в ЄС через Україну, та трейдингу. З березня 2016 р в EMITRADE FZE.

Відзначимо, за словами імпортерів, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, на терміналі Glob Terminal українські компанії в 2022 році почали отримували пропозиції крупних партій LPG від резидентів ОАЕ. Одним з таких є EXORI FZC, яка згідно інформації на сайті компанії, як і EMITRADE FZE зареєстрована в Al Shmookh Business Complex в Дубаї в сусідньому офісі, номери поштових скриньок: EMITRADE FZE – 7073, EXORI FZC – 7072.

Перелік компаній користувачів послуг Glob Terminal в Білостоці (Польща)

Нагадаємо, після введення санкцій проти російської країни-терориста, російські продавці нафтопродуктів знайшли безпечну гавань для продовження торгівлі в особі компаній з реєстрацією в ОАЕ: «Торговці російськими товарами поспішають відкривати бізнес у Дубаї, оскільки Швейцарія ускладнює для них справу з Москвою» – писав Bloomberg в червні 2022р.

Крім того, серед клієнтів польського Glob Terminal - австрійська компанія Rhinestone Trading GmbH. За даними НафтоРинку, до повномасштабного вторгнення рф в Україну компанія активно розвивала гуртові продажі в країні в особі компанії ТОВ «УКРДНІПРОГАЗ» (пізніше перейменовано в «УДГ ТРЕЙДИНГ») – кінцевий бенефіціар громадянин РФ Максим Дехтяр. Відзначимо, що з грудня 2022 Rhinestone Trading GmbH на порталі Linkedin розміщує повідомлення про пошук менеджерів з продажу для офісу ОАЕ.

Серед 14 компаній користувачів послугами Glob Terminal в Білостоці також присутні українські резиденти – ТОВ «Полтава газтрейд» та ТОВ «Нафтатрейдс 21» (входять до ГК «Надежда»), які працювали з газом з Казахстану та Великобританії.

Нагадаємо, аналітик НафтоРинку Олександр Сіренко наголошував, що дієвий спосіб припинення поставок міксів нафтопродуктів з ресурсом російського виробництва – заборона імпорту нафтопродуктів без сертифікату виробництва:

«Якщо в Європі обіг такого товару дозволено, то в Україні, вважаю неприпустимим платити навіть долар росіі, навіть через посередників. Не можеш показати документ заводу – відправляй партію пального назад терористам» – підкреслив він.

За підрахунками Reuters, Росія у 2022 році збільшила загальний обсяг поставок LPG до Латвії, Литви та Естонії до 331 тис. т, тоді як в 2021 році вони становили 159 тис. т. Зокрема, збільшення обсягів пояснюється експортом сумішей газу до України.

Крім того, за словами голови НАЗК Верховна рада України розробляє закон про кримінальну відповідальність за порушення санкцій

Разом з тим повідомлялося, що Польща у 2022 р. збільшила морський імпорт LPG на 73%.

Джерело: НафтоРинок