Російські ракетні обстріли енергетичної інфраструктури в лютому 2025 р. суттєво знизили безпекову ситуацію в Україні. Вражені газові родовища заставили по іншому вести облік балансу природного газу та думати про альтернатіву. НафтоРинок звернувся до директора компанії ТОВ «Укравтономгаз» Віктора Черненко, щоб з’ясувати «перспективу» ринку автономного газопостачання в Україні.

директор компанії ТОВ «Укравтономгаз» Віктор Черненко

Українській владі, як і будь якій суспільній організації притаманно робити помилки. Навіть під час війни. Одну суттєву, на наш погляд було зроблено минулого року, коли парламент прийняв рішення про рекордне збільшення акцизу на скраплений газ (LPG), необачно сприйняв його виключно як моторне пальне – автогаз. Не знайшлось серед нардепів тих, хто знає про використання так званого балонного газу та пропан-бутану на потреби електрогенерації та газифікації – єдина ставка буде діяти на всі сфери споживання LPG без виключення.

«Укравтономгаз» - лідер ринку автономного газопостачання скрапленим пропан-бутаном вийшов з ініціативою організувати всеукраїнський вебінар, щоб привернути увагу бізнесу, асоціацій та органів влади до LPG, який може частково замістити природний газ для різних секторів економіки.

130 МВт у 2024-му. Чи зберігається попит після підняття акцизу?

НафтоРинок: На початку 2025 року ви повідомили в Facebook, що 2024 року ТОВ «Укравтономгаз» запустила 130 мегават потужностей автономного постачання LPG. Тобто після збільшення акцизного податку на LPG попит на автономне газопостачання зберігається?

Віктор Черненко: Зразу хочу пояснити, що мова йде про теплову потужність газових пальників 130 МВт, а не про генерацію електроенергії. Так, це сумарна теплова потужність всіх підключених газових пальників наших об'єктів газопостачання за 2024 рік, але ця цифра майже у три рази нижче від потужності об’єктів, запущених у 2021 році, для порівняння: тоді це було 330 мегават теплових потужностей. Загалом в період 2022-2024 років ми запустили близько 540 мегават теплових потужностей підприємств. Ще однією відмінністю воєнних років роботи є пріоритет підключення аварійного газопостачання пропан-бутаном тільки для резерву - тобто зараз споживання газу майже не відбувається на об’єктах. Наприклад, в 2021 році навпаки було максимальне споживання LPG для систем газопостачання через подорожчання природного газу для підприємств.

Що мотивує бізнес встановлювати автономне постачання?

НафтоРинок: Чи означає це, що зараз бізнес замовляє автономні системи газопостачання через майбутні можливі ризики відключення природного газу, а не через відсутність доступу до природного газу чи через економічні чи екологічні переваги LPG?

Віктор Черненко: Саме так, на жаль, економічних переваг зараз немає після збільшення акцизного податку на LPG більше, ніж в 3 рази. Ще з 2021 року бізнес з усією відповідальністю сприйняв та оцінив власні ризики прийняття “Правил про безпеку постачання природного газу”, особливо Наказу Міністерства енергетики України від 13 грудня 2021 року N 330, яким були запроваджені групи черговості припинення (обмеження) газопостачання природного газу у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації (I-V). Ще одним поштовхом для аварійно-резервного газопостачання пропаном став Наказ № 437 Міністерства енергетики України від 26.11.2024, і до речі дію наказу про можливі відключення природного газу в разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації виконала тільки Закарпатська філія ТОВ «ГАЗМЕРЕЖІ», повідомивши всіх промислових споживачів.

Як змінився портрет замовників?

НафтоРинок: Чи змінились категорії клієнтів за останні роки, які замовляють автономні системи газифікації LPG? Наприклад, яке співвідношення промислових, комунальних і приватних споживачів?

Віктор Черненко: Так, зміни відбулися - зараз ми відчуваємо, як швидко забудовується Буковель по кількості звернень на системи газопостачання пропан-бутаном. Інвестори і власники готельних комплексів вибирають саме LPG для газопостачання своїх об'єктів. Такого великого попиту не було до війни. Традиційно, зараз наші об'єкти – це переважно зерносушарки великих теплових потужностей від 20 до 40 МВт - великі елеватори влаштовують резервне газопостачання пропаном на випадок відключення природного газу. Серед замовників також є підприємства харчової та переробної промисловості. Приватних будинків дуже мало. До війни ми газифікували пропаном 38 асфальтних заводів по Україні і під час війни вони майже всі зупинили свою діяльність або працюють на 10% потужності. Від комунальних і Державних підприємств багато запитів, особливо на газопоршневі когенераційні електроустановки, але в нас не виходить працювати з бюджетними установами так, як часто в тендерній документації прописують передоплату 90% через 30 днів після поставки товарів і послуг, на такі ризики співпраці ми не готові.

Газопоршневі електростанції: чи є попит?

НафтоРинок: Газопоршневі електростанції (ГПУ) це досить популярне направлення у багатьох компаній. Які успіхи у вас по поставкам газових генераторів?

Віктор Черненко: З продажем газопоршневих установок не такі успіхи, як з автономним газопостачанням, насамперед через те, що ми не приймаємо участь в тендерах з умовами післяплати від комунальних і Державних підприємств. Наш клієнт - це промислове чи аграрне підприємство, якому ми пропонуємо генератори, як дизельні так і газові, для резервного та основного електропостачання підприємства. В кінці лютого 2025 р. ми запустили ще один газопоршневий електрогенератор електричною потужністю 500 кВт на природному газі. Унікальність нашої пропозиції полягає в можливості продати кінцевому клієнту генератори різних Європейських брендів на 30% дешевше, а також в два рази дешевші генератори Китайського виробництва, тому що ми імпортуємо генератори без сплати ПДВ і мита відповідно до так званого «Закону про нульове розмитнення». Один з наших банків-партнерів також може пропонувати такі поставки генераторів під нульове розмитнення в кредит. Ми можемо пропонувати продаж по пільговими кредитам не тільки генераторів, а і всього основного обладнання для газифікації LPG.

Податкова доброчесність та державні обмеження

НафтоРинок: Вашу компанію було включено до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Ви писали, що один ваш працівник генерує 1 млн. чи 2 млн. грн податків на рік. Яка загальна сума та чи допомагає це вашому бізнесу?

Віктор Черненко: ТОВ «Укравтономгаз» генерує навіть 4 000 000 грн податків в перерахунку на одного заброньованого (всього 5 працівників), або 2 000 000 грн податків в перерахунку на одного військовозобов’язаного (всього 10 працівників), або 1 000 000 грн податків в перерахунку на одного працівника (всього 20). За результатами роботи «Укравтономгаз» за роки повномасштабного вторгнення (2022-2024 рік) нашим підприємством було сплачено податків до державного бюджету України на загальну суму 60 445 451,85 грн. Середній показник сплачених податків в розрахунку на календарний рік становить більше 20 млн. грн. Середня кількість працівників за цей період склала 20 чол. На жаль, така велика сплата податків тільки привернула увагу СБУ та інших контролюючих органів, коли ми намагалися отримати статус критичність в Міністерстві економіки. В Міністерстві нам повідомили, що малий бізнес не підпадає під сферу впливу Міністерства економіки, навіть, якщо витримані всі критерії для отримання статусу критично важливого підприємства. Дуже хотілося б, щоб був реалізований обіцяний механізм бронювання 25% працівників для підприємств «білого бізнесу». Поки єдиний плюс від попадання в Перелік платників податків з високим рівнем доброчесності - це тендерна перевага перед іншими компаніями - наші клієнти переважно це агрохолдинги та промислові групи і їм дуже важливо працювати з перевіреними компаніями, які обов’язково зареєструють вчасно податкові накладні без будь-яких ризиків блокування податкових зі сторони ДПС.

Конкуренція на ринку LPG і ГПУ

НафтоРинок: Ви згадали про інші компанії, чи відчуваєте ви зараз конкуренцію на ринку автономних систем газопостачання та ринку газопоршневих електростанцій?

Віктор Черненко: Так, конкуренція по автономному газопостачанню завжди була, але, як я казав, нас вибирають компанії, яким важливо побудувати системи газопостачання легально з усіма погодженнями в контролюючих інстанціях і без негативних наслідків по реєстрації податкових накладних. За останні п’ять років з’явилось багато компаній, які намагаються займатися автономним газопостачанням і в них є свої клієнти, яким не цікаво, чи працює взагалі таке обладнання справно, чи є на нього дозвільні документи, їм важлива тільки ціна і бажано за готівку - це переважно приватні фермери без намірів законно будувати системи газопостачання. Деякі конкуренти вводять в оману клієнтів, не даючи інформації про необхідність легалізації систем газопостачання, і продають обладнання без дозвільних документів, не витримуючи жодних норм будують об'єкти, які не можливо здати в експлуатацію. В нас кожного року близько 5 звернень від клієнтів з допомогою легалізації того, що набудували конкуренти. Ще на тендерних процедурах нашим клієнтам важливо отримати весь спектр послуг від однієї компанії з реальним штатом працівників - проектування, поставка сертифікованого обладнання, будівництво системи газопостачання з подальшою реєстрацією об'єктів в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Ну а наших конкурентів немає в базі ЄДЕССБ і цим все сказано. Що стосується ринку газопоршневих електростанцій, то тут ще більша конкуренція, і в нас немає наполеонівських планів конкурувати в цій сфері - переважно ми пропонуємо генератори своїм клієнтам. Ринок електроенергетики дуже “агресивно-конкурентний” м’яко кажучи, можливо звідти “прилітають” нам різні перевірки, масова мобілізація і т. д.

Анонс вебінару: 15 квітня 2025

НафтоРинок: Ви анонсували на 15 квітня 2025 р. Всеукраїнський вебінар на тему «Газ пропан-бутан як інструмент енергетичної безпеки в умовах воєнних ризиків». Яка мета даного заходу, хто запрошені і, що саме буде обговорюватись?

Віктор Черненко: Ми запрошуємо до діалогу бізнес, органи виконавчої та законодавчої влади. На вебінарі будуть розглянуті варіанти автономного газопостачання, особливості газопоршневих електроустановок, переваги заміщення природного газу синтетичним натуральним газом (SNG) на основі суміші пропану і повітря. На жаль, в Україні газ LPG, який використовується для опалення (так звані газгольдери), найдорожчий в Європі через найбільшу ставку акцизного податку в Україні, що включений в ціну газу для кінцевого споживача. Згідно Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу, щодо акцизного податку», на основні види пального впроваджуються ставки акцизного податку з поступовим збільшенням протягом 5 років: на бензини - €359 за 1000 л, на дизельне пальне – €330 за 1000 л, на скраплений газ – €277 за 1000 літрів (522 євро за 1000 кг). Так, дійсно в Європейському союзі мінімальні акцизні ставки на бензин та дизельне паливо відповідають Директиві № 2003/96/ЄС, але в той же час діє мінімальна акцизна ставка на екологічний скраплений газ LPG -в 4 рази нижче - 70 євро за 1000 літрів і застосовується тільки на LPG для автогазозаправних станцій (автогаз). В Європейському Союзі газ LPG, який використовується споживачами для систем опалення, генерації теплової та електричної енергії, технологічних процесів підприємства, має ставку акцизного податку 0 (нуль). Тому «Укравтономгаз» ініціює створення робочої групи з відшкодування/скасування акцизного податку на скраплений газ LPG, що споживається системами опалення, генерації теплової та електричної енергії, для забезпечення технологічних процесів.

Реєстрація на вебінар: bit.ly/4hW7PCL або на сайті ukravtonomgaz.ua/news