В першому півріччі 2023 р. морські порти Туреччини збільшили перевалку російського дизпального майже в чотири рази – до 5,84 млн т, проти 1,55 млн т за аналогічний період 2022 р.

Про це свідчать дані щодо руху морських суден, що заходили в порти Туреччини.

Russian diesel marine export to Turkey, January-June 2023

За шість місяців 2023 року з російських морських портів до Туреччини відвантажено 5,35 млн т низькосірчастого дизпального (ULSD), та 493 тис. т газойлю. Найбільший базис завантаження російським ДП – це чорноморський порт Новоросійськ – 2,22 млн т. Загалом у січні-червні 2023 р. поставки з російських портів Чорного моря до Туреччини зросли на 1,5 млн т, до 3,72 млн т.

Дизпальне з росії витиснуло поставки до Туреччини пального з Італії – взагалі не надходило в 2023 році в порівнянні з 638 тис. т за січень-червень 2022 р. Поставки з Індії зменшились з 1,21 млн т до 0,47 млн т. Також суттєво зменшились відвантаження з портів Ізраїлю – до 366 тис. т (-35%), Єгипту – 91 тис. т (-60%), Болгарії – не постачалось в порівнянні із 185 тис. т в першому півріччі 2022 р. Так, частка РФ в морських поставках ДП до Туреччини зросла до 75,6%, проти 33,3% в першому півріччі 2022р.

Flowchart or russian diesel marine export to Turkey, January-June 2023

Водночас, почалося і зростає шаленими темпами постачання дизпального з російських портів у Балтійському морі. У 2021 р. з цього напряму в Туреччину взагалі не постачався дизель. Перші танкери здійснювали рейси після повномасштабного військового вторгнення росії в Україну – у червні 2022 року, поставку здійснила європейська трейдингова компанія «Лукойлу» – Litasco. Трейдер завантажив 30 тис. т дизпального у порту Санкт-Петербургу на судно ANDROMEDA, яке було адресовано до порту Мерсін на Півдні Туреччини. Після цього потік і кількість продавців російського ДП з портів Балтійського моря (порти Приморськ, Санкт-Петербург, Висоцьк) почав зростати і у підсумку другої половини 2022 року зріс до 764 тис. т. Вже за першу половину 2023 року такі поставки зросли в рази і досягли 2 млн т!

russian diesel marine export to Turkey, January-June 2023

Всього протягом січня-червня доставку ресурсу здійснювали 126 суден. Найбільші обсяги російського ДП в Туреччину доставили танкери LADYBUG (флаг Ліберії) і BEKS BLUE (Маршалові Острови) – по 5 партій у обсягах 30-33 тис. т з початку 2023 року, і судно BEKS LINA (Маршалові Острови) – 4 рейси із 29,9-32,9 тис. т вантажу. Водночас найбільші одноразові поставки здійснені такими судами як BEKS WIND (Маршалові Острови) – 62,6 тис. т ДП Litasco відвантаженого у Новоросійську, та APANEMO (Мальта) – 65 тис. т ресурсу з Приморську від трейдера NEST WISE. Найбільше рейсів за кількістю здійснило турецьке судно з дедвейтом 6,3 тис. т METIN KA – 13 поставок з початку року з м.п. Туапсе переважно у порт Самсун.

В розрізі базисів надходження найвиразніша динаміка поставок російського ресурсу зафіксована до південних портів Туреччини (Мерсін, Дертойл, Іскендерун) – 2,6 млн т (десятикратне збільшення обсягів в порівнянні з січнем-червнем 2022р.). Водночас, поставки до найближчого до України Північно-Західного хабу (Дерінже, Мармара, Гебзе, та Аліага), звідки частіше постачається пальне українським імпортерам, зросли на 1,03 млн т до 2,61 млн т.

Можливість російських нафтопродуктів долати великий шлях оминаючи всю Європу, як у прикладі поставок з Балтійського моря, вкотре загострює питання контролю походження імпорту до України. Має відбуватися перевірка будь-якого джерела надходжень пального, яке відвантажене не з заводу виробника. За даними експортних поставок з портів Туреччини, 364 тис. т з 2,52 млн т морського експорту дизпального, були законтрактовані українськими імпортерами або їх контрагентами-трейдерами. З них 265,7 тис. т припадають на поставки з терміналів у Мармарі і лише 68,6 тис. т з НПЗ STAR в Аліазі.

Нагадаємо, Туреччина у 2022 р. збільшила поставки російського пального морем на 46%

Перелік танкерів-перевізників ДП з російських морських портів до Туреччини у 2023 р. 
ADVANTAGE PRIDE
AEGEAS
AKHTY
ALI NAJAFOV
ANGI
ANHONA
APANEMO
APATE
ARGOLIS
ARISTO
ARMADA EXPLORER
ASENA
ATLAS STAR
AVAX
BALT FLOT-11
BAVLY
BEKS ARDA
BEKS BLUE
BEKS FENIX
BEKS LINA
BEKS T REX
BEKS WIND
BEKS WORLD
BERENIKE
BLACKSEA EAGLE
BORA BORA
BULL KANGEAN
BUTTERFLY
BYRON
CENTAR
CHEM HELEN
CLEAN JUSTICE
DAPHNE I
DAS
DINAH
DYLAN
ELLORA
ESENTEPE
EUROSAILOR
EUROTRADER
EVGENIA S
FIDAN
FLAMENCO
FOS POWER
GABDULLA TUKAY
GALIASGAR KAMAL
GEA
GEORGIA
GRACE FORTUNA
HACI KEMAL KA
HARBIYE
HATAY
HORIZON ARMONIA
HORIZON ATHENA
IDI
IRTYSH RIVER
JADE BLOSSOM
JANAKI
KARAKUZ
KEMAL KA
KRITI ADMIRAL
LADYBUG
LHOTSE
LUCKY LADY
LUCKY SAILOR
LYCIA KA
MANASLU
MARBEL
MARINER A
MARMEA
MERONAS
METIN KA
MINERVA JULIE
MINERVA MEDITERRANEA
MINERVA OCEANIA
MINERVA PACIFICA
MISHELL
MUSA DZHALIL
NORTHSEA I
NS STELLA
NS STREAM
NUKAR
OCEAN WAVE
OLYMPIC GLORY
OSAKA
PETALOUDA
PRIME V
RAGNAR
RIO NAPO
RMA
ROSE I
SAURI
SEAFRACTUS
SEAHAKE
SEALION I
SEARAY
SEHNAZ KA
SENSUS
SEVERN
SKY RADER
SOCHRINA
ST. GEORGE
ST. NICHOLAS
STAR C
STREA
SW MONACO I
TATIANA
TEMIRO
TENACITY
TOA PAYOH
ULUC KA
VALGARDENA
VALLE DI GRANADA
VALROSSA
VALSESIA
VF TANKER-8
VINJERAC
VOULA
YASH
YILDIZ
ZARYA
ZOILO
ZUMBA

#nonrussianorigin

#nonbelarusianorigin

 

Джерело: НафтоРинок