10 липня, 2023, 12:25

В травні 2023 р до турецьких портів надійшло 1 млн т морських поставок дизпального з російських портів, що в 11 разів більше за поставки за травень 2022 року.

Про це свідчать дані щодо руху морських суден, що заходили в порти Туреччини.

Поставки низько сірчистого дизпального (ULSD) становили 923 тис. т, газойлю (Gasoil) – 93 тис. т. На поставки з росії припадає більше 72% морських поставок ДП в країну за місяць. Найбільшими базисами перевалки дизпального з росії є порти Мерсін – 392 тис. т, термінал НПЗ Tüpraş İzmit – 314 тис. т, та термінали Мармари – 120 тис. т.

Своєю чергою, в травні морськими партіями з Туреччини було експортовано 763 тис. т ДП (631 тис. т низкосірчастого ДП, та 132 тис. т газойлю). З них 258 тис. т відвантажено з причалів НПЗ Star Refinery (SOCAR) та Tüpraş в Аліазі. За даними трейдерів, одну партію в 5,6 тис. т ДП виробництва НПЗ Star Refinery було законтрактовано полькою компанією UNIMOT, яка в подальшому реалізувала цей ресурс українським контрагентам.

За даними співрозмовників НафтоРинку в трейдерських кругах, відомо, що низка українських компаній протягом травня напряму законтрактувала 42,5 тис. т танкерних поставок дизельного пального з терміналу OPET в Мармарі.

З огляду на посилення контролю за недопущенням постачання російських нафтопродуктів в Україну, українським трейдерам варто ретельно досліджувати ресурс що пропонується в портах Туреччини. Не менше 35% ДП, що перевалювалось терміналом в травні OPET в травні, надійшло з росії: до 91 тис. т дизпального з російських портів Туапсе (постачальник GMS TRADING), Приморськ (NEST WISE PETROLEUM), Новоросійськ (LITASCO). Також трейдингова компанія «Лукойлу» LITASCO поставила на OPET 33 тис. т ДП з туніського порту La Skhirra. Проте, основні обсяги надходжень на термінал OPET в травні сформували судна завантажені 105,8 тис. т індійського ДП від Reliance Industries, і 32 тис. т з НПЗ грецької Hellenic Petroleum.

Також, протягом місяця на адресу трейдера Euronova Energy, в якого протягом травня-червня українські імпортери купувували більше ніж по 60 тис. т ДП на місяць, з терміналу Aves Mersin Terminal було відвантажено судно з вантажем до 30 тис. т низкосірчастого ДП. Водночас в травні туди надходив дизель тільки з Новоросійську – 48 тис. т. Його постачальниками виступили дві компанії: LITASCO, та компанія з ОАЕ Pontus Trading DMCC.

Всього за 5 місяців 2023 року надходження дизпального з російських портів до Туреччини зросло більше ніж втричі – з 1,34 млн т, до 4,78 млн т.

Джерело: НафтоРинок