Російські міністерства економіки та фінансів запропонували ввести загороджувальне мито на експорт усіх видів нафтопродуктів у розмірі $250 на тонну для стабілізації ситуації на внутрішньому ринку, повідомила газета «Коммерсант».

За даними видання, така ідея обговорювався 15 вересня на нараді у віце-прем'єра РФ Алєксандра Новака. Сумлінним постачальникам, які виконують квоти міненерго щодо поставок на внутрішній ринок, влада компенсуватиме мито через зворотний акциз на нафту. Зараз мито на вивезення світлих нафтопродуктів з Росії становить $6,4 за тонну, у жовтні має зрости до $7,1 за тонну, а з початку 2024 року – обнулитися в рамках податкового маневру.

Пропозиція запровадити мито у розмірі $250 була вкрай негативно сприйнята учасниками ринку, які наголошували на тому, що критерії оцінки сумлінних експортерів незрозумілі, а реалізація схеми – вкрай складна, пише  «Коммерсант». За даними джерел видання, уряд досі розглядає і можливість повної тимчасової заборони поставок палива за кордон.

Біржові ціни на пальне в Росії продавжують зростати. Так, бензин марки АИ-92 тільки з початку вересня на торгах на СПбМТСБ подорожчав у європейській частині РФ на 9%, до 70,44 тис. руб. за тонну, марки АИ-95 - на 2,2%, до 76,4 тис. руб. за тонну. Дизельне паливо подорожчало на 8,5%, до 73,75 тис. руб. за тонну.

Такі ціни унеможливлюють отримання нафтовиками у вересні паливного демпфера, за рахунок якого уряд компенсує компаніям частину різниці між експортними цінами на паливо та індикативними внутрішніми цінами (56,9 тис. руб. за тонну бензину АИ-92 і 53,85 тис. руб. за тонну дизпалива). У вересні учасники ринку могли б отримати майже 100 млрд руб., але субсидія виплачується тільки в разі, якщо біржові ціни на пальне перевищують індикативні не більше, ніж на 10% по бензину і на 20% по дизпаливу. Зараз вони вищі на 23,8% і 37% відповідно. Оскільки схема з субсидіями більше на працює, уряд РФ продовжує розглядати різні варіанти обмеження експорту нафтопродуктів.

Нагадаємо, самопроголошений президент РБ Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь поставила до РФ перші партії бензину та дизпального, щоб покрити дефіцит на російському ринку.

Біржові ціни на пальне в Росії зростають з весни. Щоб виправити ситуацію, російське міністерство енергетики хоче обмежити кількість експортерів

Також повідомлялося, що російські мережі АЗС згортають програми лояльності, адже торгівля пальним стала збитковою.