Бонусів і кешбеку на російських заправках більше не буде, адже маржа АЗС перейшла в збиткову зону, повідомила місцева газета «Ведомости» з посиланням на розрахунки дослідницької групи «Петромаркет».

Газета наводить такі розрахунки маржі АЗС в РФ: роздрібна торгівля бензинами на початок вересня в середньому приносила операторам збиток у розмірі 3 руб./л, а продажі дизельного палива - близько 2 руб./л збитку. 

Негативна маржа в роздробі виникла через тривале зростання цін на нафтопродукти в гуртовому сегменті. Ціна на біржі фактично формується з ринкових умов і є дуже волатильною, хоча також підпадає під держрегулювання. Російські НПЗ отримують субсидії за продажі пального на внутрішній ринок, адже вони є нижчими, ніж на світовому ринку. Однак експорт пального приносить набагато більше прибутків, що стимулює продавати паливо за кордон. 

Щоб виправити ситуацію, російське міністерство енергетики хоче обмежити кількість експортерів. Продавати його за кордон планується дозволити тільки нафтопереробним заводам, які отримують за це субсидії (демпфер). 

Російські АЗС мають стримувати зростання цін на пальне у рамках офіційної інфляції. Але роздрібні ціни на нафтопродукти вже зросли вище рівня загальної інфляції, а факт урізання удвічі паливного демпфера для НПЗ з вересня додало напруги в ціноутворення на паливному ринку.

На тлі збиткової маржі мережі АЗС почали скасовувати акції та всілякі знижки для покупців. Різні види кешбеків та акцій, за даними росЗМІ, припиняють діяти на заправках «Роснефті», «Лукойла», «Татнефті». Поки що діє програма лояльності на АЗС «Газпром нефть» – нараховуються бали (1 руб. з літра). Незалежні АЗС теж змінюють або скорочують свої системи лояльності для клієнтів. Вони знаходяться у гіршій ситуації, ніж нафтові компанії, адже не виробляють пального і змушені купувати його на біржі.

Раніше повідомлялося, що біржова ціна бензину в Росії оновлює рекорд сьомий день поспіль. Щоб зупинити зростання цін та вирішити проблему дефіциту на АЗС, РФ вдалося домовитися з Білоруссю про постачання пального на російський ринок, згідно з даними росЗМІ.