У Європі працює більш ніж 4100 АГНКС. Їхня кількість активно зростає. Крім суто комерційного інтересу, важливу роль відіграє політика, а саме: глобальні плани з декарбонізації світової економіки та переходу на «чисті» енергоресурси, а також посилення інтеграції у ЄС. У першій половині 2020 р.  значно пожвавилася діяльність європейських операторів у напрямку будівництва нових станцій. На перший погляд здавалося, що оператори в умовах низьких цін на природний газ зорієнтувались і почали активно нарощувати кількість власних мереж. Проте при більш детальному вивченні ситуації виявилося, що у відповідний період вони завершували профінансовані ЄС проєкти, що стартували ще у 2016 р. Однак динаміки додавали й оператори, що фінансують розвиток мереж за власний кошт.

Європейський ринок живе і вирує. В Україні, навпаки, він перебуває у затяжній кризі. Хоча за нового керівництва державної мережі АГНКС «Укравтогаз» і відбулися позитивні зрушення у частині адміністрування та реалізації, а приватні мережі нарешті відчули маржу через падіння цін на природний газ, проте в цілому Україна відстає від загальноєвропейського тренду – розквіту мереж АГНКС.

 

Європа, і передусім країни ЄС, активно просувають використання екологічних джерел енергії. У період 2007-2013 рр. Євросоюз проводив активну розробку концепції розвитку транспортної інфраструктури. Результатом цієї діяльності стало створення документа під назвою TEN-T – The Trans-European Transport Network. Відповідно до TEN-T, країни ЄС мали будувати сучасну інтегровану транспортну систему, яка зміцнить глобальну конкурентоспроможність ЄС та відповідатиме викликам сталого, розумного та інклюзивного розвитку. Завдяки цій політиці Євросоюз прагне побудувати високоефективну мережу транспортної інфраструктури, використовуючи грантовий механізм Connecting Europe Facility (CEF) та інші програми та ініціативи ЄС щодо фінансування.

Механізм CEF є інструментом фінансування, що спрямований на підтримку інвестицій у будівництво нової транспортної інфраструктури в Європі або відновлення та модернізацію існуючої. CEF Transport підтримує інновації в транспортній системі з метою покращення використання інфраструктури, зменшення впливу транспорту на навколишнє середовище, підвищення енергоефективності та підвищення безпеки. На період 2014-2020 рр. загальний бюджет CEF Transport становив €24,05 млрд У звіті ЄС з імплементації п’ятирічної програми у 2019 р. зазначено, що за 2014-2019 рр. побудовано/модернізовано 12 851 станцію із заправки/зарядки альтернативними джерелами енергії, зокрема 11 978 електрозарядок, 425 станцій – CNG, 274 – LNG, 123 – LPG, 51 – воднева станція.

У рамках механізму CEF Transport профінансовані десятки проєктів із просування газомоторного пального. Виконавча агенція з питань інновацій та мереж (INEA) є головним розпорядником коштів. У період 2004-2020 рр. були реалізовані переважно «пілотні» проєкти з будівництва мереж АГНКС, що включали дослідження, будівництво, моніторинг бізнес-процесів тощо.

Варто відзначити, що на проєкти подають заявки як комунальні, державні інституції, так і відомі гравці ринку, і, зокрема, світові нафтогазові вертикально інтегровані компанії.

Програми діють на базі співфінансування проєктів. Наприклад, BIOLNG4EU, в рамках якої відрита станція LNG в гавані Антверпена, профінансована на паритетних умовах між ЄС та компанією Rolande. Крім того, є випадки коли програми об’єднують зусилля у частині фінансування. Так, нещодавно стало відомо, що Enagas отримає підтримку Європейської комісії у планах розвитку 15 LNG станцій. Іспанська компанія запустила проєкт під назвою ECO-net. До нього долучився приватний сектор, а саме: GASNAM, Toyota, а також іспанський банк Instituto de Crédito Oficial (ICO), котрий видав кредит, який покриє 50% вартості проєкту, що становить €13 млн. Своєю чергою Євросоюз підтримає компанію через проєкт ECO-GATE, що реалізує Nedgia Madrid. Деталі невідомі, але якщо в рамках ECO-GATE буде профінансовано 50% від проєкту, як у випадку з Rolande, то Enagas, фактично, побудує 15 АГНКС за дешеві кредитні кошти від ICO. І це ситуація win-win, де кожна сторона досягла мети з вигодою для себе.

Якщо проєкти CEF накласти на новинний ряд за останні півроку, то видно, що на них припадає досить велика частка новозбудованих АГНКС.

 

 

Загалом, політика стимулювання використання метану працює відмінно. Так, згідно з даними Європейської асоціації автовиробників, за минулий рік у Європі зареєстровано 14 313 комерційних транспортних засобів, що працюють на CNG. Порівняно з 10 839 одиницями, зареєстрованими в 2018 р., сегмент виріс на 32,1%. Італія є найбільшим у Європі ринком легких комерційних ТЗ, що працюють на газі: у 2019 р. в сегменті комерційних авто зареєстровано 6293 одиниці, що на 27% більше порівняно з 2018 р. На другому місці – Іспанія, де було 1858 реєстрацій, а Бельгія посіла третю сходинку з 1281 реєстрацією. З 1147 реєстраціями та збільшенням сегменту на 46% порівняно з 2018 р. Франція посідає четвертий щабель на європейському ринку, випередивши Швецію (1081) та Німеччину (1003).

В Україні станом на 2020 р. налічується 302 АГНКС. Проте варто відзначити, що деякі класичні оператори, наприклад «БРСМ-Нафта» або ОККО, на деяких АЗС ліквідували пропозицію метану для збільшення простору пристанційних магазинів або інших потреб. Лідер ринку – державна «Укравтогаз». Компанія є оператором 90 АГНКС.

У липні 2020 р. ДП «Укравтогаз» досягло найбільшої місячної реалізації скрапленого природного газу CNG за чотири роки – 3,5 млн м3. Востаннє більший обсяг місячної реалізації був у 2016. «Не зважаючи на карантин, що діє на території України з березня 2020 р., і значне зменшення пасажирських і логістичних перевезень країною, мережа АГНКС “Укравтогаз” продовжує нарощувати обсяги продажів CNG і сприяти розвитку ринку природного газу України» , – відзначили в компанії.

«Укравтогаз» не швидко, але відходить від формату класичної радянської заправки. Держкомпанія впровадила смарт-карти, програму лояльності «СNG ПЕРЕВАГА», декілька акцій: «Улюблена АГНКС», «МЕТАН-СLUB», «30+». При цьому споживачам може надаватися знижка, розмір якої безпосередньо залежить від обсягу фактично отриманого споживачем CNG і встановлюється відповідним наказом по підприємству.

Мережа в основному оперує обладнанням радянського виробництва, але починає повільну модернізацію власних потужностей із залученням компанії Galileo. При реалізації стимулюючої державної політики із просування використання CNG/LNG, а крім того, збільшення рівня капітальних інвестицій з боку НАК «Нафтогаз України» компанія має реальні перспективи стати найрозвинутішим оператором в Україні.