31 травня, 2023, 16:10

Оскільки Росія намагається обходити санкції ЄС та G7 щодо її нафти, все більше нафтових танкерів вимикають свої транспондери під час перевезень, повідомляє Platts.

Аналіз даних S&P Global Market Intelligence, включаючи Maritime Intelligence Risk Suite (MIRS) і Maritime Portal, виявив зростання на 225% у всьому світі практики вимкнення системи автоматичної ідентифікації (AIS) суден, розробленої для підтримки безпеки на морі.

Дані показують, що в першому кварталі цього року 215 танкерів загальним дедвейтом 9,31 млн тонн були задіяні в 524 операціях “темних” перевезень та перевантаженнях нафти з судна на судно (STS). Для порівняння: за той самий період роком раніше було зафіксовано 72 танкери дедвейтом 2,40 млн тонн, які здійснили 161 тіньову операцію. 

Згідно з даними, у водах Криму, у виключній економічній зоні Росії та на морських шляхах поблизу Калінінграда за січень-березень спостерігалося 312 “темних” перевантажень нафти з судна на судно, тоді як за аналогічний період 2022 року їх було лише шість. Росія використовує такі операції, щоб уникнути міжнародного контролю під час транспортування нафти.

Ця тенденція спостерігається на тлі низьких цін на нафту марки Urals до Brent. Згідно з оцінками S&P Global Commodity Insights Platts, середня знижка становила $37,8 за барель у першому кварталі 2023 року проти $17,7 у першому кварталі 2022 року. У січні 2022 року вона становила $3,7 за барель.

Дані S&P Global Commodities at Sea також показують, що протягом першого кварталу “в темну” з судна на судно було перевантажено 102,4 мільйона барелів сирої нафти та нафтопродуктів.