23 червня, 2023, 17:15

Шрі-Ланка має намір почати бартерні поставки чаю до Ірану наступного місяця, щоб оплатити поставки нафти на $250 млн, повідомив Reuters у п'ятницю шрі-ланкійський чиновник.

Острівна країна постраждала від економічної кризи та дефіциту пального, оскільки не має достатньо іноземної валюти, щоб закупати нафтопродукти. Водночас Шрі-Ланка має оплатити борги, накопичені у попередні роки.

Про бартер Шрі-Ланка та Іран домовилися ще 2021 року, а борг виник за поставки нафти в 2012 році. Однак навіть бартер було відкладено після того, як Шрі-Ланца опинилася в найглибшій фінансовій кризі за сімдесят років.

"Це дуже своєчасно для нас, тому що ми отримуємо доступ до важливого ринку, і Іран, і Шрі-Ланка можуть торгувати, не покладаючись на долари", – сказав агентству Reuters голова Чайної ради Шрі-Ланки Нірадж де Мел (Niraj de Mel).

"Угода передбачала відправку чаю на суму $5 млн щомісяця протягом 48 місяців, але ми плануємо почати з приблизно $2 млн на місяць", – додав він.

Цейлонський чай – найбільше джерело надходжень іноземної валюти для Шрі-Ланки. За даними уряду, минулого року краяха отримала від експорту чаю $1,25 млрд.

Іран був одним з основних покупців цейлонського чаю, але обсяги експорту постійно падали: зі $128 млн у 2018 році до $70 млн у 2022-му, оскільки американські санкції проти Ірану вдарили по міжнародній торгівлі.

Згідно з бартерною програмою, державна компанія Ceylon Petroleum Corp, яка купила нафту, передасть гроші Чайній раді для відправки чаю в Іран. Потім іранські імпортери чаю заплатять Національній іранській нафтовій компанії іранськими ріалами, сказав де Мел. "Ми чекаємо на остаточні документи і сподіваємося розпочати експорт з липня", – додав він.