Після публікації дослідження НафтоРинку про поставки російського LPG з території Польщі, польські та українські трейдери повідомили про ще одну схему постачання в Україну російського пропан-бутану.
З’ясувалося, що низка українських імпортерів привезли з Польщі газ з казахськими документами в обсязі більше, ніж його надійшло на польську територію. Зокрема, за посередництвом польських операторів до України поставляється газ виробництва Оренбургського ГПЗ «Газпром переробка», російська компанія, яка платить податки до бюджету країни-терориста. За словами трейдерів, газ постачається залізницею в Польщу, як ресурс компанії «КазРосГаз» – спільної компанії казахської «КазМунайГаз» та російського «Газпрому», з документами про походження від Казахської торгово-промислової палати (ТПП).
ТОО «КазРосГаз» – постачає на переробку сировину з Карачаганакського нафтогазоконденсатного родовища на Оренбурзький ГПЗ «Газпрому». Частина отриманого природного газу Казахстан забирає на внутрішній ринок, а надлишкова частина реалізується російським «Газпромом» на експорт. Окрім цього, після переробки виготовляються і інші продукти. Зокрема, пропан-бутан виготовлений на російському ГПЗ.
Трейдери для уникнення проблем з митними органами після перевалки на польських LPG-терміналах експортують газ з Оренбургського ГПЗ в Україну з сертифікатами походження Республіки Казахстан. НафтоРинок має у своєму розпорядженні лист-відповідь на офіційне звернення трейдерів до Польської митниці, де зазначається, що «ситуація не стосується імпорту газу на ринок ЄС, а стосується реекспорту товарів з Росії в Україну. Митний орган (Польська митниця – НР) не може коментувати положення про підтвердження країни походження, які діють в інших країнах».
Нагадаємо, чергові санкції ЄС щодо російських нафтопродуктів (вступили в силу 5 лютого 2023 р.) не передбачають обмежень щодо скрапленого газу. Так, Польща за результатами першого кварталу 2023 року лишається найбільшим імпортером російського LPG – близько 350 тис. т. Можливо цим пояснюється не бажання Польської митниці розв’язувати схему реекспорт ресурсу Оренбургського ГПЗ до України, якщо наявні документи про походження LPG від казахських уповноважених органів.
За даними логістичних компаній, в 2022 році зі станції відвантаження Оренбургського ГПЗ «Газпром переробка» – ст. Каргала, на експорт в Польщу було відвантажено 83,9 тис. т LPG. Транзитом через білорусь в Польщу потрапило 78,1 тис. т. З них найбільшою точкою входу в країну є залізничний перехід Брузгі (Білорусь) – Кузніца (Польща) – 57,7 тис. т. Також, 21,1 тис. т зайшло через перехід Брест-Малашевичі. Ще 5,3 тис. т перетнуло кордон Польщі з Калінінградською областю рф.
Своєю чергою, в 2022 році найбільшим відвантажувачем автомобільних партій LPG в Україну з Польщі стала BARTER SA – 41,5 тис. т. З них щонайменше 29 тис. т українські компанії придбали на умовах самовивозу з терміналу BARTER SA в м. Сокулка. Термінал знаходиться в 17 км від одного з найбільших джерел надходження російського газу в Польщу (в тому числі вже згаданого ресурсу Оренбургського ГПЗ) – залізничного переходу Брузгі – Кузніца. При цьому, з 29 тис. т відвантажених українцям автопартій LPG на умовах FCA Сокулка при перетині українського кордону 25,8 тис. т оформлювалися як газ казахського походження. Ще 4,4 тис. т "казахського" газу українські компанії придбали у Barter SA і завезли в країну залізницею. Проте згідно даних залізничних перевезень в 2022 році на перехід Брузгі – Кузніца взагалі не надходив газ з території Казахстану. Відзначимо, також в регіоні хабу російських поставок LPG переходу Брузгі – Кузніца оперує другий за обсягами автопоставок LPG в Україну відвантажувач – компанія Pakar (оператор газосховища в м. Білосток), яка відвантажила до України 30,5 тис. т газу в 2022 році, а продавцем більшості ресурсу з цього базису є швейцарський трейдер EVICOR AG.
Окрім поставок з Сокулки BARTER SA відвантажував газ українським компаніям з інших базисів в Польщі. Наприклад з найбільшого базису відвантаження автопартій в Україну – м. Малашевичі. При цьому, за даними польських залізничних перевізників, BARTER SA в грудні 2022 року є отримувачем щонайменше 1,9 тис. т залізничних партій LPG Оренбургського ГПЗ на станції Малашевичі.
Перехід Брест-Малашевичі є другою основною станцією надходження ресурсу Оренбургського ГПЗ в Польщу – 21,1 тис. т за 2022 рік.
Протягом другої половини 2022 року інший трейдер – румунська компанія VIXON GAS SRL, експортував зі ст. Малашевичі залізницею до України 12 тис. т скрапленого газу. За даними гравців ринку, цей ресурс також надійшов в Україну із зазначенням країни походження – Республіка Казахстан. Нагадаємо, до повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року, румунський VIXON GAS SRL був одним з основних отримувачів транзитного ресурсу Оренбургського ГПЗ територією України. Лише в 2021 році зі станції Соловей-Тополі на перевалку в Одеській області надійшло 110 тис. т скрапленого газу з Оренбургського ГПЗ, які в подальшому були відвантажені на адресу румунської VIXON GAS SRL.
Таким чином, напрямки поставок скрапленого газу до України з Польщі, Литви та Латвії (читайте випуски НафтоРинку Daily fuels&LPG від 12.04.2023 та 03.02.2023) лишаються найбільш ймовірними потоками пропан-бутану виробництва країни-терориста до країни, яка потерпає від тероризму та, на жаль, сплачує його. Станом на 20 квітня 2023 р. Кабінет Міністрів України, Верховна Рада та РНБО не прийняли жодного документа, який би зміг припинити поставку російських та білоруських нафтопродуктів до України. 14 квітня 2023 р. Державна митна служба України опублікувала новину про протидію ввезенню нафтопродуктів з рф, де не було згадано ні єдиного випадку зупинки імпорту російського пального на територію України. Відсутністю заборони користуються близько 80% імпортерів пального. Перше засідання трейдерів з Міністерством енергетики України з питань обмеження поставок нафтопродуктів з рф відбулось 20 січня 2023 р.