19 квітня, 2023, 10:05

НафтоРинок, отримавши доступ до статистичних даних руху скрапленого газу Казахстану, росії, білорусії, Польші та України, провів дослідження щодо змін поставок LPG до нашої країни у 2022 р. Від початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну дружня Польща стала крупним транзитером всіх товарів для нас, йдеться в досліджені, що опубліковано у випуску НафтоРинку Daily fuels&LPG від 12.04.2023 р. Розвинутий ринок пропан-бутану дозволив країні ЄС стати найбільшим постачальником LPG в Україну в кризовий період. Імпорт LPG з Польщі в 2022 році зріс до 291 тис. т, проти 37 тис. т ситуативних поставок в 2021 році.

Навесні 2022 р. імпортери швидко «підняли» контакти польських колег та спільно насичували ринок обсягами газу. Логічно очікувати вимогу до постачальників від українських імпортерів неприпустимість купівлі російського газу. Однак питання «чистоти» LPG, що постачається до воюючої країни, почало розмиватися. Теза «Ні долара окупанту» поступово захлинулась в сірих схемах змішування і переоформлення російського LPG. Своєю чергою, ціновий демпінг російського непідсанкційного в ЄС пропан-бутану став фактором конкурентного існування на ринку для більшості українських імпортерів. Серед трейдерів вже є сталою фразою: «При різниці вхідної ціни в $200/т ти або купуєш, або не працюєш».

НафтоРинок проаналізував декілька різних джерел статистики руху пального Польщі, росії та білорусі, що дало можливість зробити висновок про продовження попри війну та навіть в окремі періоди збільшення споживання російського газу в Україні.

Першим фактом, який не збігається, є суттєва різниця обсягів імпорту-експорту, що ймовірно говорить про підміну документів, що супроводжували поставки через Польщу казахського та російського газу.

Красномовно, попри загальну кількість залізничних поставок LPG з Казахстану до Польщі в 2022 році – 86 тис. т, українські імпортери при перетині кордону оформили як газ казахського походження вже 119 тис. т LPG (це - 40% поставок з Польщі включаючи автоімпорт). При цьому, щонайменше 31 тис. т з 86 тис. т залізничних поставок до Польщі були законтрактовані у казахських трейдерів українськими компаніями, та були переадресовані на перевалку до України. За словами трейдерів, з «одного яблука зробити два» дозволяє європейське законодавство. Якщо суміш пропан-бутану має «п’ятдесят і 1%» газу із Сполучених штатів, то цей газ можна вважати походженням з США, або ж сумішшю, яка є виробленою на терміналі в ЄС. У підсумку 2022 року поставки LPG з Польщі можна умовно поділити на одиничні прямі контракти на казахський та європейський ресурс, суміші російського газу, або ж відверто підозрілі контракти за цінами трохи вище за дешевий російський газ.

Про неможливість уникнення просочування російського пропан-бутану свідчить зростання залізничних поставок з росії до Польщі – що є другим та важливим фактом.

В 2022 році залізничні поставки LPG з росії в Польщу зросли більше ніж на 20%, і перевищили 1,2 млн т. (разом з поставками з Казахстану залізницею з рф надійшло 1,31 млн т). Найбільшим постачальником газу з росії є заводи СІБУРу – 473 тис. т, з них 200 тис. т надійшло до газового хабу – білорусько-польського залізничного переходу «Брест – Малашевичі». Другою за обсягами є група заводів, материнською компанією яких є «Газпром» – до 160 тис. т. Левова частка газпромівського газу перетнула кордон через білорусько-польський перехід «Брест – Кузніца» – 104 тис. т. Третю сходину ділять «Лукойл» – 107 тис. т, та приватна нафтова компанія з Сибіру «Іркутська НК»– до 106 тис. т.

Третій факт – прикордонні газові хаби на Сході та Півночі Польщі (кордон з білорусією та Калинінградською обл. рф), де розташовані термінали, які історично перевалюють російський LPG – є найбільшими пунктами відвантаження газу в Україну.

Поставки LPG до України з Польщі в 2022 році відбувалися в пропорції майже 50/50 для залізничних та авто- партій.

В залізничних поставках найбільшим відвантажувачем газу до України є північний Glob-Terminal Sp. z o.o. в м. Бранєво – більше 53 тис. т LPG, які майже всі в подальшому транзитом через Словаччину надійшли до Закарпатської області. Термінал розташований в прикордонному регіоні з калінінградською областю росії, що йомовірно й формує кошик поставок. За даними польських перевізників відомо, що через перехід Мамоно-Бранєво Glob-Terminal Sp. в 2022 році отримав щонайменше 104 тис. т російського газу в режимі імпорту та транзиту. Ще частину обсягів з рф було адресовано на перевалку з білорусько-польського кордону. Другим за обсягами відвантажувачем є термінал TEZET в Бжежно – 30,5 тис. т, що наближений до українсько-польського кордону переходу Ягодин-Дорогуськ. До 85% цих поставок – підтверджена перевалка казахського LPG законтрактованого українськими компаніями напряму з виробниками та трейдерами з Казахстану. Третій за обсягами відвантажувач – 19,8 тис. т – це Polski Gaz S.A., оператор сховища на Півдні Польщі в м. Сосновець. Сюди стікається газ з усіх можливих джерел поставок до Польщі. Проте більше 60% ресурсу, що отримував термінал в 2022 році внутрішніми залізничними перевезеннями надійшли з хабів перевалки російського LPG.

В розрізі автопоставок ключовим джерелом є найнаближеніший до України LPG-хаб в околицях Малашевичей, де розташовані термінали Bialchem Group, Gaspol, AmeriGas, Transgaz, «ALEKSANDRA», GAZOL. За оцінкою НафтоРинку в 2022 році на нього припадає від 38% автопоставок LPG з Польщі в Україну. За сумісництвом Малашевичі є найбільшим базисом надходження російського газу до Польщі – 390 тис. т, і казахського – до 63 тис. т.

Водночас найбільшим відвантажувачем автомобільних партій в Україну є компанія BARTER SA – 41,5 тис. т. З них щонайменше 29 тис. т українські компанії придбали на умовах самовивозу з терміналу BARTER SA в м. Сокулка. Термінал знаходиться в 17 км від третього за обсягами джерела поставок російського газу (306 тис. т) – залізничного переходу Брузгі (Білорусь) – Кузніца (Польща). Відзначимо, 25,8 тис. т з 29 тис. т проданого LPG на умовах FCA Сокулка, при перетині українського кордону оформлювалися як газ казахського походження. При цьому, через пп. Брузгі – Кузніца в Польщу взагалі не постачався ресурс з Казахстану. Окрім цього, компанія відвантажувала газ з інших базисів. Наприклад в Малашевичах, де протягом березня-грудня 2022 р, вона отримала 10,8 тис. т LPG виробництва дочірніх заводів «Газпрому», «Татнєфті», «Омського Каучуку» та ін.

Другий за обсягами, але не менш потужний відвантажувач, на якого слід зосередити увагу – компанія Pakar (Pakar Jacek Szpakowski) – 30,5 тис. т автопоставок в Україну в 2022 році. Pakar відвантажує ресурс з багатьох базисів Польщі. Однак, щонайменше 15 тис. т було відвантажено на умовах FCA з власного терміналу в Білостоці, який також має невелику відстань до потоку російського газу через пп. Брузгі – Кузніца - всього 60 км.

Підкреслимо, всі раніше значені компанії є лише стороною, що відвантажила газ. Це може бути, як безпосередньо як власник терміналу, що відвантажив газ, так і третя сторона, яке має угоду з зберігання, перевалки, або його змішування на терміналі.

Якщо, за оцінкою НафтоРинку, Barter є продавцем більшості відвантаженого ним ресурсу, то з 30,5 тис. т відвантаженого через Pakar газу реальним контрагентом-продавцем обсягу в 19,7 тис. т є швейцарський резидент EVICOR AG. За словами імпортерів, від імені трейдера EVICOR AG українським імпортерам газ без сертифікату походження пропонують вихідці із українських компаній відомого трейдера Coral Energy. Одним з червоних прапорців ресурсу EVICOR AG є ціна. Зазвичай вона на рівні нижньої планки імпортних поставок в країну та взагалі економічно неможлива у випадку постачання з польських морських портів або ресурсу НПЗ країн ЄС.

Громадяни України нині також працюють в інших європейських трейдингових та логістичних компаніях. До прикладу в Intertransgas, компанія в тому числі пропонує газ з північно-західних базисів Польші, найбільших отримувачів газу країни-терориста.

Як і серед відвантажувачів, так і серед фактичних продавців газу з Польщі українським імпортерам Barter SA та Evicor AG – є лідерами в 2022 році. Тільки дві компанії частково наблизились до їх рівня серед продавців автопартій. Це міжнародний трейдер, і зокрема один з найбільших постачальників казахського газу в Польщі, Vitol (посередництвом польського резидента VENOR Polska) – 15,5 тис. т, і оператор терміналу в Малашевичах Bialchem Chem – 17 тис. т. Українськими отримувачами газу з Польщі, в тому числі з основних пунктів перевалки російського газу – є найбільші трейдери та мережі з реалізації LPG.

Опитані НафтоРинком імпортери стверджують, що мають сертифікати на газ виробництва ЄС. Таким чином, напрямки поставок скрапленого газу до України з Литви, Латвії (див. випуск НафтоРинку Daily fuels&LPG від 03.02.2023) та Польщі лишаються найбільш ймовірними потоками пропан-бутану виробництва країни-терориста до країни, яка потерпає та сплачує тероризм.

Станом на 18 квітня 2023 р. Кабінет Міністрів України, Верховна Рада та РНБО не прийняли жодного документа, який би заборонив поставку російських та білоруських нафтопродуктів до України. Відсутністю заборони користуються 80% імпортерів пального. Перше засідання трейдерів з Міністерством енергетики України з питань обмеження поставок нафтопродуктів з рф відбулось 20 січня 2023 р.

#nonrussianorigin

#nonbelarusianorigin