Чи готовий бензиновий ринок до біоетанолу?
Українські трейдери бензину (оптові постачальники та мережі АЗС) по-різному підходять до запровадження біоетанолу, йдеться в авторському матеріалі НафтоРинку «Обов’язкова частка біоетанолу в бензинах з 1 травня: виклики та переваги». «Бензинову публіку» умовно можна розділити на чотири групи:
- компанії, які вже давно продають бензин із українським біоетанолом і добре знайомі з усіма технічними та економічними нюансами;
- ті, хто законтрактував імпортні НПЗ для постачання готової суміші бензину з біоетанолом до кінця 2025 року;
- трейдери, які активно готуються до змішування українського біоетанолу з бензинами різних виробників;
- ті, хто не поспішає з діями і чекає, як вирішуватимуть це питання великі гравці.
Хоч остання категорія трейдерів і в меншості, вона все ж представлена регіональними компаніями, які, як не дивно, лише нещодавно дізналися про вимогу додавати біоетанол – та й то через новини про штрафи.

Основні питання трейдерів бензину
Більшість оптових і роздрібних трейдерів (за винятком досвідчених гравців) задаються такими питаннями:
- Наскільки стабільною є якість українського біоетанолу?
- Чи збережеться стабільність суміші за низьких температур?
- Яка цінова різниця між імпортним бензином і сумішшю бензину з 5% біоетанолу від різних постачальників?
НафтоРинок активно досліджує цю тему та має інформацію безпосередньо від учасників ринку.
Щодо якості українського біоетанолу, варто відзначити, що він уже кілька років експортується до ЄС. Європейські компанії ретельно перевіряють його якість, навіть приїжджаючи на виробництва для оцінки технологічних процесів.
Питання зимової стабільності біоетанолових сумішей не є новим для українських трейдерів. За словами досвідчених продавців спиртових бензинів, якщо суміш складається з якісних компонентів і приготована під тиском, розшарування на фракції не відбудеться. А для додаткового захисту можна використовувати стабілізуючі присадки. Водночас, 5% біоетанолу – не найоптимальніша пропорція: менше ризиків при вмісті 10–15%.
Економічні виклики
Для тих, хто закуповуватиме готову суміш за кордоном до кінця 2025 року, важливим питанням є її вартість. За даними НафтоРинку, імпортна суміш бензину з біоетанолом з Німеччини коштуватиме мінімум на €5/т дорожче, ніж звичайний А-95. Інші виробники пропонують українським імпортерам надбавку в розмірі €20–40/т, пояснюючи це необхідністю створення окремих ліній для підготовки спеціальної партії з 5% біоетанолу.
Деякі трейдери критично оцінюють ситуацію:
«Ми (імпортери бензину) фактично платимо за транспортування нашого ж (українського) біоетанолу до іноземного НПЗ, а потім повертаємо в цистернах його назад у складі готової суміші», каже один з постачальників.
Щоб зменшити витрати і не витрачати зайві ресурси в умовах війни, запрошуємо трейдерів бензину та виробників біоетанолу на відверту розмову. Б2Б Зустріч «Стратегічна євроінтеграція: бензин із біоетанолом. Як працюватиме ринок пального з 1 травня» відбудеться у Києві 3 квітня. Це буде нагода обговорити всі аргументи «за» і «проти» та визначити подальші кроки розвитку ринку.
