Українська Асоціація скрапленого газу  (УАСГ) заявляє про загрозу знищення галузі скрапленого газу разом зі спеціалізованими підприємствами протягом року після ухвалення нових акцизних ставок, які нещодавно запропонував встановити Кабмін. Про це йдеться у листі УАСГ до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля від 24 травня.

Якщо проєкт закону №11256 не буде переглянутий до фактичних рекомендацій Директиви 2003/96/ЄС щодо оподаткування акцизним податком палива, це взагалі позбавить населення та бізнес можливості споживання LPG, заявляють в УАСГ.

«Недопустимо в цій справі спиратися тільки на точку зору лобістів компаній бензинового сектору. Для Вас безумовно зрозуміло, що вони не приховують наміри повернути обсяги реалізації бензину та отримувати надприбуток за рахунок знищення газового сектору», — зазначається у зверненні.

Нагадаємо, уряд зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №11256 від 13.05.2024 про підвищення акцизів на пальне. Він передбачає такі ставки: на бензини — €359 за 1000 л, на газойлі (дизельне пальне) – €330 за 1000 л, на скраплений газ — €277 за 1000 л.

Як кажуть в УАСГ, після початку повномасштабної війни з Росією в Україні істотно зросло споживання LPG у побутовому секторі. За прогнозами Асоціації, обсяги побутового газу сягнуть до 400 000 т на рік, або 30% від загального попиту на LPG. 

Згідно зі статистикою Державної митної служби, тільки за 2022 рік до України було імпортовано 200 тис. балонів для скрапленого газу, що в шість разів перевищує імпорт за попередні роки. Також в Україні відновилося власне виробництво балонів річною потужністю 12 тис. од. Попит на порожні балони досі на високому рівні, кажуть в УАСГ. 

«У зв’язку з війною, вимушено, більша половина балонів заповнюється на АЗС країни, а не на ГНП (газо наповнюваний пункт), але щорічно відновлюються ГНП в областях для постачання балонів з газом для населення. Додатково зросло використання скрапленого газу військовими (обігрів та приготування їжі). Особливо критична ситуація з балонним газом в прифронтових областях та деокупованих регіонах (відсутність електроенергії та пошкоджена інфраструктура постачання природного газу)», — зазначається у листі до прем’єр-міністра. 

В УАСГ підкреслили, що в більшості країн Європи взагалі відсутній акцизний податок на скраплений газ для комунально-побутового призначення або встановлено жорстке співвідношення між ставками на LPG та на бензини, що рекомендується Директивою 2003/96/ЄС.