Імпорт російської сирої нафти до Європейського Союзу та Сполученого Королівства впав до 1,7 мільйона барелів на добу у серпні, тоді як в січні становив 2,6 мільйона барелів на добу, повідомляє Reuters з посиланням на дані МЕА. Тим не менше, ЄС досі залишається найбільшим ринком збуту російської нафти.
Великобританія вже відмовилася від закупівель російської сировини, а ЄС заборонить імпорт з грудня. Поставки з РФ до Європи після її вторгнення в Україну скоротилися приблизно на 800 тис. барелів на добу, з яких половину замінив імпорт нафти зі США, а третину - імпорт з Норвегії.
Сполучені Штати незабаром можуть випередити Росію та посісти місце основного постачальника сирої нафти до ЄС і Великої Британії. За межами Європи основними ринками збуту сирої нафти з Росії є Китай, Індія та Туреччина.
Відповідно до санкцій, з грудня ЄС повинен буде замінити додаткові 1,4 млн барелів на добу російської сирої нафти. Потенційно близько 300 тис. барелів на добу може надходити зі Сполучених Штатів, а ще 400 тис. барелів на добу - з Казахстану, повідомило МЕА. Найбільше нафтове родовище Норвегії Йохан Свердруп, яке видобуває нафту, схожу за характеристиками на російську Urals, планує збільшити видобуток у четвертому кварталі на 220 тис. барелів на добу. МЕА каже, що для повного задоволення попиту ЄС буде необхідний імпорт з інших регіонів, таких як Близький Схід і Латинська Америка.
Частина російської нафти продовжуватиме надходити до ЄС по трубопроводах, оскільки заборона не поширюється на деякі нафтопереробні заводи, які не мають виходу до моря.
Німеччина, Нідерланди та Польща були найбільшими імпортерами російської нафти в Європі минулого року, але всі три країни мають можливості для отримання поставок по морю.
Уряд Німеччини 16 вересня взяв під контроль нафтопереробний завод Schwedt, що належить «Роснефти». Того ж дня уряд Італії заявив, що сподівається на продаж частки Лукойла в НПЗ ISAB на Сицилії іноземному інвестору.