В січні-квітні 2023 року три найбільші країни-експортери скрапленого газу в Україну – Польща, Латвія та Литва – отримали 613 тис. т залізничних партій LPG з росії, ще 15 тис. т казахського LPG ввезено залізницею в Польщу.

Про це свідчать дані руху скрапленого газу залізницею з Казахстану, росії, білорусії, та Польші досліджені та опубліковані у свіжому випуску НафтоРинку Daily fuels&LPG.

Польща – найбільший споживач LPG в ЄС, за звітний період утримала обсяги залізничного імпорту з росії на рівні 2022 р. – 462 тис. т.

Найбільшими постачальниками з росії до східних LPG-хабів Польщі залишаються заводи «СІБУРу», «Лукойлу», «Татнєфті», «Газпрому», «Іркутської НК» та «Роснєфті». Своєю чергою, протягом січня-квітня 2023 року Україна імпортувала з Польщі до 138,7 тис. т скрапленого газу, що становить до 48% обсягів поставок з Польщі за весь 2022 р. За оцінкою НафтоРинку не менше 97 тис. т газу куплені українськими компаніями з терміналів, що перевантажують російський пропан-бутан на Сході (прикордонні базиси з Білоруссю) та Півночі (з росією) Польщі. Щонайменше 4,1 тис. т газу з 15,0 тис. т українські імпортери придбали у казахських трейдерів з поставкою в Україну транзитом через Польщу. Однак це не завадило українським трейдерам привезти з Польщі 52,5 тис. т LPG з документами про казахське походження.

Латвія за чотири місяця збільшила залізничний імпорт російського скрапленого газу до 132 тис. т – це вдвічі більше обсягів аналогічного періоду 2022 року, та ВТРИЧІ більше за поставки в січні-квітні 2021 р.

Найбільші відвантаження LPG в Латвію здійснили заводи «СІБУРу» – 20%, «Лукойлу» – 19%, та два резиденти санкт-петербургського регіону завод КІНЕФ та компанія «Екогазсервіс» – 15% та 10%. Обсяги співставні третині імпорту російського газу в Латвію за цей період експортовано до України – 41,9 тис. т. Українські імпортери вантажаться на ГНС розташованих в основних латвійських хабах російського LPG – в Даугавпілсі та Ризі – за чотири місяці сюди надійшло 74 тис. т та 52 тис. т російського LPG.

Також, протягом січня-квітня 2023р., майже вдвічі, з 11 до 20 тис. т збільшився залізничний експорт російського LPG в Литву.

Відзначимо, українські компанії окрім імпорту ресурсу з литовського Мажейкяйського НПЗ, також купували газ у компанії GAZIMPEKSAS з таких базисів як, Тяльшяй, Мариямполе, Купишкис. За чотири місяці на три базиси надійшло 12,9 тис. т російського LPG. Своєю чергою, українські імпортери за цей період вивезли звідси 11,9 тис. т. Також 7,2 тис. т російського газу надійшло до Вільнюсу, звідки протягом чотирьох місяців до України газовозами було відправлено 4,2 тис. т.

Нагадаємо, з 21 травня в Україні діє заборона імпорту нафтопродуктів походженням з країни-терориста росії.

В березні Комітет Верховної Ради України з питань енергетики закликав країни Балтії обмежити або повністю заборонити імпорт російського скрапленого нафтового газу. 7 червня Парламент Литви підтримав в першому читанні проєкт повної заборони російського LPG

#nonrussianorigin

#nonbelarusianorigin

Джерело: НафтоРинок