Голосування по внесенню в порядок денний урядового законопроекту щодо введення акцизу на пальне було не результативним, всього 218 депутатів проголосувало «за» при необхідних 226, про це йдеться в результатах поіменного голосування  про включення до порядку денного сесії проекту Закону про внесення змін до розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо ставок акцизного податку (№7668).

Голосування депутатів по фракціях:

  • Слуга Народу - 186
  • Европейська солідарність- 0
  • Батьківщина - 0
  • Платформа за життя та мир- 0
  • За майбутнє - 5
  • Голос - 0
  • Довіра - 15
  • Відновлення України - 8
  • Позафракційні - 4

«Парламент має ухвалити це рішення якомога швидше»,  - зазначає аналітик НафтоРинку Олександр Сіренко. Затягування може дестабілізувати ринок. «Гравці будуть намагатися встигнути привезти якомога більше пального до запровадження акцизу», – зазначив він. Оскільки ринок зараз профіцитний, це, за його словами, приведе до падіння цін і заробітків трейдерів. Імпортувати стане невигідно, і у в вересні–жовтні, коли сезонно зростає споживання, знову може повернутися дефіцит та рост цін, вважає Сіренко.

Крім того експерт здивований, чому влада намагається зберегти помилку часів Азарова, коли ставка акцизу на пальне нараховувалась в іноземній валюті – євро. «Не чув, щоб нас запросили до єврозони, пальне на АЗС продається за гриивню, то чому нарахування податків має залежити від іноземної валюти або ефективності НБУ? Пропозиція Уряду була би чітка, зрозуміліша та прогнозована якби було запропоновано ставку 3800 грн на 1000 л», - уточнив він.

Нагадаємо, Міністерство інфраструктури було одним з ініціаторів повернення акцизу на пальне.

«Скасування акцизу було вимушеним та своєчасним рішенням, яке серед іншого допомогло стабілізувати ситуацію на ринку пального. Наразі, гравці ринку адаптувалися і ми можемо повернутися до нормального функціонування фіскальних інструментів», - прокоментував урядову ініціативу Міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Він зазначив, що отримані в бюджет кошти від акцизу дозолять  провести ремонти мостів та покращать ліквідність фінансової системи в країні. За даними Кубракова, завдяки частковому поверненню акцизного податку на пальне бюджет отримає додаткові 2-3 млрд грн щомісяця. За підрахунками НафтоРинку, за поточної динаміки імпорту, бюджет отримає мінімум 4 млрд грн з акцизу на пальне.