21 серпня нардепи зареєстрували альтернативний законопроєкт №7669-1 «Про внесення зміни до статті 38 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» щодо спрямування коштів державного дорожнього фонду на забезпечення потреб сектору оборони», йдеться у відповідному розділі парламенту.
Зокрема пропонується зі ст. 38 викреслити слова «на виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, отриманими державою або під державні гарантії, а також», що спрямує отримані кошти виключно на оборону.
Автори проєкту закону стали 15 депутатів, серед яких екс-спікер Дмитро Разумков. Закон набирає чинності через десять днів після дня його опублікування.
Нагадаємо, 12 серпня на додатковому засідані Уряду було ухвалене рішення щодо повернення ставок акцизу на пальне, проте на нову ставку - €100/1000 л. Відповідне подання (законопроєкт №7669 «всі по 100») в неділю 14 серпня з‘явилось в парламенті за підписом прем‘єр-міністра Дениса Шмигаля.
Проте владі не вистачило політичної волі та єдності швидко повернути акциз. 16 серпня голосування по внесенню в порядок денний урядового законопроекту щодо введення акцизу на пальне було не результативним, всього 218 депутатів проголосувало «за» при необхідних 226. А час робочої групи на фінансовому комітеті Верховної Ради України, опонуючи заступнику міністра економіки Денису Кудіну, нардеп Даниїл Гетьманцев заявив, що ініційоване Мінекономіки рішення щодо скасування акцизу на бензин, дизпальне та скраплений газ в березні цього року було помилковим. На тієї ж онлайн зустрічі було анонсовано подання ще двох альтернативних проєктів: від Анатолія Костюха про ставки «всі по 100» але з 1 жовтня 2022 р., та Ніни Южаніної зі зменшеною ставкою акцизу, проте станом на 24 серпня відповідні проєкти на сайті парламенту відсутні.
«Влада обманює сама себе: не отримавши ефекту від скасування акцизу в березні, вони з автоматичного повернення податку влаштували шоу з майже публічним обговоренням. За умови знижених ставок, так званих «всі по 100» в бюджет має надходити близько 130 млн грн на добу. Закон навіть не включено в порядок денний парламенту вже більше тижня. Цікаво, хто візьме на себе відповідальність за втрати бюджету на мільярд гривень?», - підкреслює аналітик НафтоРинку Олександр Сіренко.
За його прогнозами, якщо відтермінувати ще далі повернення акцизу, то імпортери намагатимуться привезти більше безакцизного пального, тим самим, зроблять ще більший профіцит ресурсу, ніж зараз, а держава не отримає податки. «Акзиц потрібно було повертати швидко за скороченою процедурою, а виходить так, що Мінекономіки не потрібні гроші в бюджеті», - наголосив він.