Останнім часом через майбутні зміни оподаткування доводиться багато читати в пресі «страшилок» про ціни на пальне. На жаль, маємо констатувати, що в цих повідомленнях, назвемо їх -  ньюсмейкери, почали відверто маніпулювати цифрами. Можливо це відбувається від небажання розібратись, і, на фоні «поганої» держави, яка повертає податки, закидається «гарна ідея» збільшити податки ще більше, зокрема на LPG. А фантазії про роль ПДВ в ціні товару викликають тільки посмішку. Так чи інакше, теза «нам влада збільшить податки – ми отримаємо більшу ціну пального», яка лунає в ЗМІ, вже починає приживатись в суспільстві. Пропонуємо разом розібратись в помилках минулого, майбутніх змінах, та хто на зміні податків хоче ще раз заробити.

Частина перша. Помилкова

Більше року тому, коли шанси вистояти проти орків були мінімальні (дякувати ЗСУ навала була зупинена), Кабмін приймає непопулярне рішення – робить нульовим акциз на бензин (залишив податок на фракції, що виробляють міні-НПЗ), дизпальне і скраплений газ, та зменшує ПДВ на всі нафтопродукти з 20% до 7%. Мотив урядовців зрозумілий, зменшення податків мало б хоч якось мінімізувати податкове навантаження на літрі, і в фіналі зменшити цінники на стелі. Все сталось з точністю до навпаки: на деякий час ціни завмерли, а потім слідом за нафтою стрімко рвонули до гори, перекидаючи з оптового на роздрібний ринок солодке слово для любого товару та його власника - «дефіцит».

Коли у травні 2022 р., не дочекавшись декілька днів до збільшення обсягів імпорту великих партій пального, Кабмін остаточно умив руки від контролю за роздрібними цінами, на АЗС можна було примудритись купити дизель за 70 грн/л. І така ж плюс-мінус ціна була в гурті (аграрії потім нам весь цей бардак повернули, збільшивши восени ціни на свою продукцію). Рекордні ціни існували з тим самим нульовим акцизом та зниженим, на думку Уряду, ПДВ. Про трагедію для економіки воюючої країни, яка була задокументована 17 травня 2022 р.,  НафтоРинок неодноразово писав, нехай це буде матеріалом для розслідування органів. Це не про податки, а скоріш про совість.

А ось куратор податкової політики в Україні, нардеп Данило Гетманцев ще минулого року на одному з публічних засідань парламентського комітету звинуватив Мінекономіки в помилках відміни податків на пальне. Так, держава недоотримала за шість місяців в бюджет більше $1 млрд акцизу. Тому 30 вересня його було частково повернуто:

  • на LPG 100% - €52/1000 л,
  • дизпальне на 72% – €100/1000 л,
  • бензин на 47% - €100/1000 л.

Але ПДВ вирішили не чіпати.

В чому тут проблема? Саме в співіснуванні в одній системі економіки різних ставок ПДВ на різних товарах, читай – в різних бізнесах. Особливо в Україні, де в нашій галузі фахівці з оптимізації ПДВ – найпопулярніша професія після водіїв бензовозів. Будівельники, аграрії, перевізники, ринки електроенергії та природного газу  працюють з ПДВ 20%, ринок пального з ПДВ 7%, що при купівлі нафтопродуктів для одних робить зобов’язання на 13% поповнювати рахунок ПДВ, а інші – вже більше року мають від’ємне значення, та не знають куди це ПДВ діти.

І це в ідеальному світі, де всі платять податок. В наших реаліях Уряду потрібно було зменшити ПДВ в березні 2022 р. для всіх галузей, для всієї економіки, щоб уникнути перекосів, які дали можливість появи нових схем, або не чіпати його взагалі, бо 20% все рівно ніхто не платить, крім кінцевого споживача. Фіксуємо, в бюджет йде стовідсотково тільки сплачений при імпорті акциз. Але так не вважають в тилу так званого «паливного фронту», звідки лунають закиди про обов’язкове майбутнє збільшення цін на пальне на 8-11 грн.

Частина друга. Перехідна

Уважно подивіться на діаграму, де розкладена на складові поточна ціна бензину А-95 з податками. На перших двох стовпчиках видно, чому зараз трейдери як вогню бояться повернення ставки в 20%. Бо прийдеться сплатити різницю ПДВ: пальне куплене при ставці 7%, а продано при 20% (ну або більше попрацювати над його оптимізацією). Це, так би мовити, «повернення кредиту», який держава дала ще у березні 2022 р., коли знизила ПДВ на 13%.

Хто отримає найбільший удар – правильно, той хто очолює рейтинг імпорту (читай, везе найбільші обсяги), вони ж мають всі шанси до 1 липня прийти з найбільшими залишками розмитненого зі ставкою 7% пального. Якщо ПДВ не міняти – доплачувати не прийдеться. Знову ж таки, це в умовах ідеального світу. Як зазначалось вище – ПДВ в повному обсязі ніхто не платить, крім кінцевого споживача.

Частина третя. Печальна

За що витираючи піт з чола на теле- та радіоефірах агітує самий незалежний експерт сучасності? Аналізуємо разом. Теза перша – не міняти ПДВ. Ми це розібрали: високі залишки на 1 липня можуть вимити з обігу компанії, яку франтує наш «фронтовик», за перший тиждень тільки на бензинах близько 50 млн грн.

Друга теза просувається під шумок: як за старих часів, щоб відволікти суспільство від схем з ПДВ, вмикається стара пластинка про… несправедливість акцизів. І, увага, слідкуємо за руками: щоб врятувати бюджет (!), який недоотримає 13% ПДВ, пропонується втричі збільшити акциз на скраплений газ! З’їли? Смачного, бо нагадаємо, ПДВ хоч 7%, хоч 20% все одно скрутиться (почитайте «лайф-хаки» податкового телеграм-каналу «Дон Кіхот», як купуючи проволоку, можна «скрутити» з неї копчену рибу та навпаки загубивши в дорозі податки). Ще раз: імпортер безповоротно, живими грошима при розмитнені віддає в держбюджет тільки акциз, та отримує ЗОБОВ’ЯЗАННЯ заплатити в кінці місяця ПДВ, який по суті за нього заплатить кінцевий споживач, а на рахунок державі попаде те, що не «скручується». По суті, вартість пального зміниться тільки на різницю акцизів та невелику частину ПДВ (якщо бухгалтерія не справиться). Це трохи більше 5 грн на бензині, 3 грн на ДП та 1 грн на пропан-бутані. Це принципова та головна істина.

Можна повірити у неймовірний збіг, але ідею підняти акциз на газ, щоб не платити ПДВ публічно підтримав  перший віце-президент ОККО Василь Даниляк. «...я б підійшов до зміни акцизів радикальніше і вирівняв би їх на всі види пального – по €180 за 1000 л», – написав він у Facebook, до чогось згадавши розбомблений орками Кременчуцький НПЗ. – «І точно не потрібно підвищувати ПДВ , щоб не провокувати нових схематозів на ринку. Головними платниками акцизу є імпортери та великий український виробник «Укртатнафта», який після переходу в управління держави точно буде нараховувати та сплачувати акцизний податок у повному обсязі».

Частина четверта. Розгромна

Зверніть увагу на прогнозні ціни від послідовників віри «уравніловки акцизу». Анонсується, що з 1 липня, коли повернуть в повному обсязі акцизи на бензини та дизпальне (на газ акциз ще з 30 вересня 2022 р. повернуто на 100%) та ПДВ на 20%, ціни мають стовідсотково зрости на:

  • бензин +11,0 грн/л;
  • дизпальне +8,0 грн/л;
  • LPG +3,0 грн/л.

Як бачимо на прикладі з бензинами, повернення ставки акцизу до $213,5/1000 л, дасть всього +4,56 грн/л (з €100 до 213,5/1000 л). Вочевидь, решту від 11 грн/л, у вигляді ПДВ, від якого держава відмовилась рік тому, хочуть щоб сплатив кінцевий покупець, а компанії і його оптимізують. В котре наголосимо, ПДВ в повному обсязі не платять, це омана (+3,0 грн ПДВ на літрі скрапленого газу з 1 липня, серйозно?).

Скільки насправді становить податок на ДОДАНУ вартість в 20% (тобто з націнки) видно на діаграмах з правої сторони: це до 2,76 грн з націнки 13,82 грн на бензинах,до  2,65 грн на ДП та до 1,17 грн на LPG.

Частина п’ята. Детоксна

Ми навмисно побудували графіки з незмінною поточною націнкою: 13,82 грн на літрі бензину та 13,23 на ДП, яку звичайно мріють зберегти ритейлери. Вже майже рік як у воюючий країні роздрібна націнка на бензинах та ДП становить вище 30%, а на, так званому, преміальному пальному – досягає 70%! Панове, що не так з цією країною? В нас точно війна та й досі дефіцит? Тоді чому імпортер на півдні має вмовляти купити в нього дизель за 31,0 грн/л з доставкою? Чому при таких низьких оптових цінах та залитому ринку, на стелі ДП та бензини в середньому 45 грн, а в деяких випадках 50 грн? Це до цих значень нам промивають мізки аби додати ще 8-11 грн/л? Поміняйте батарейки на калькуляторі і не дуріть й без того затуркане через війну населення. Бо з такими цінами на стелі вже нема чим донатити. Починаємо худнути, скоро літо!

 

P.S. Щодо витрат. В націнку включено витрати на логістику та зберігання (на рівні до 1,5 грн/л), витрати на АЗС 1,0-2,0 грн/л. Решта – маржа, в битві за збереження якої нині витрачаються неймовірні кошти на «фронтовий» піар.