Країни Центральної Азії та Афганістан наступного року очікують збільшення пропозиції скрапленого газу з РФ, а також зниження цін на нього після посилення санкцій ЄС щодо російського продукту. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на дані від трейдерів.
Подробиці
Як відомо, 18 грудня 2023 року Рада Європейського Союзу ухвалила дванадцятий пакет обмежувальних заходів у зв'язку з продовженням агресивної війни Росії проти України. Цей пакет включає заборону на поставки до ЄС російського скрапленого газу з 12-місячним перехідним періодом, протягом якого можна купувати LPG з РФ за довгостроковими контрактами.
Після 20 грудня 2024 року виробникам з РФ доведеться переспрямувати частину обсягів LPG на схід, як це було з нафтою, незважаючи на більш високі транспортні витрати, вважають учасники ринку.
РФ у січні-вересні 2024 року поставила до Європи приблизно 2,468 мільйона тонн LPG, або 41% від загального експорту. Так, 29% російського експорту скрапленого газу надійшло до Польщі, 12% — до Латвії, Литви та Естонії, 18% — до Туреччини, 8% — до Китаю, 9% — до Афганістану і 6% — до Центральної Азії, сказали джерела у галузі.
Центральна Азія
Ринок Центральної Азії в сукупності з Афганістаном і Монголією споживає близько 4,8 мільйона тонн скрапленого газу на рік з урахуванням власного виробництва в Казахстані, Узбекистані та Киргизії. Попит на імпорт в цьому регіоні становить близько 1,5-2,0 мільйонів тонн на рік, оцінюють трейдери.
Експорт LPG з Росії в регіон залізницею за дев'ять місяців 2024 року становив близько 0,370 мільйона тонн, з яких понад 222 тис. тонн надійшло в Афганістан.
Падіння цін
Покупці в Азії розраховують на зростання обсягів поставок LPG з РФ, що сприятиме зниженню його вартості. «Російські компанії вже почали збільшувати експорт до Центральної Азії. Є ймовірність, що в січні ціни впадуть і в Таджикистані, і в Узбекистані», — сказав один із трейдерів.
Він додав, що зростання поставок російського LPG чекають також в Афганістані. Щорічна потреба Афганістану в LPG становить близько 700 тис. тонн, більша частина обсягу поставляється з Ірану, кажуть трейдери. Крім того, країна є транзитною для відвантажень LPG до сусіднього Пакистану.
За інформацією трейдерів, у грудні вже спостерігається зростання експорту пропан-бутану з РФ у Центральну Азію і відтік обсягів з Польщі, але більш значні зміни потоків очікуються у січні.
«У грудні європейські покупці затоварилися скрапленим газом, зміну потоків буде видно в січні», — сказав трейдер.
Ресурс з Казахстану
Казахстанські експортери, навпаки, зможуть розширити географію поставок у західному напрямку, хоча експорт скрапленого газу з цієї країни щорічно падає зі зростанням споживання на внутрішньому ринку.
Вже зараз казахстанські виробники реалізують LPG до країн Балтії за привабливішими цінами, ніж у Центральній Азії, де газ дешевшає зі зростанням постачань, у тому числі з Росії.
«Зараз казахстанський пропан-бутан під час поставок до Латвії коштує на $150-160 за тонну вище, ніж у Польщу і Центральну Азію», — сказало джерело в торговельній компанії. «Після відходу російських обсягів з Польщі котирування на DAP Брест можуть зрости, що зробить поставки LPG з Казахстану до Польщі ще більш привабливими», — вважає інший трейдер.