7 січня, 2025, 17:05

США цього місяця запровадять жорсткі санкції щодо сербської нафтової компанії Naftna Industrija Srbije (NIS), але це не призведе до нестачі пального в країні. Про це заявив президент Сербії Александар Вучич, передає сербський канал РТС.

Подробиці 

США накладуть комплексні санкції на сербську компанію NIS, які поставлять Сербію у складну ситуацію, заявив президент Сербії Александар Вучич на засіданні уряду. Санкції створять проблеми з постачанням нафти та можуть вплинути на роботу нафтопереробного заводу, а також інших сербських енергетичних компаній. Це своєю чергою безпосередньо вплине на економіку країни, сказав Вучич. 

Російські власники 

Основним власником NIS є російські держкомпанії: «Газпром нефть» належить 50% акціонерного капіталу NIS, «Газпрому» — 6,15% акцій, а уряду Сербії — 29,87% акцій. Решта акцій належить теперішнім та колишнім працівникам NIS та іншим міноритарним акціонерам.

За словами Вучича, санкції не пов'язані з військовою діяльністю Росії або фінансовими питаннями, але, схоже, спрямовані на те, щоб змусити Сербію тісніше співпрацювати зі США.

Президент Сербії також повідомив, що збирається зустрітися з новим міністром фінансів США і висловив сподівання, що деякі обмеження можуть бути переглянуті після інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа.

Вучич запевнив громадян країни, що Сербія має достатні запаси нафти та закликав не накопичувати бензину, оскільки його нестачі не очікується.

Сербія та санкції щодо Росії

Коли Євросоюз запровадив низку санкцій щодо російської «Газпром нефть», Сербія випросила дозвіл на імпорт російської нафти, яку вона переробляє на НПЗ NIS в Панчево. NIS розробляє в Сербії нафтові та газові родовища, має нафтобази. 

Окрім того, компанія керує мережею з 400 АЗС, які знаходяться в Сербії, Болгарії, Боснії і Герцеговині та Румунії. Заправки працюють під двома брендами — NIS Petrol і преміум-брендом Gazprom.