11 березня, 2024, 20:05

11 березня 2024 року НАБУ і САП викрили схему зловживань на суму 211 млн грн під час укладення та виконання договору з підвищення видобутку природного газу між АТ «Укргазвидобування» та приватною іноземною компанією, йдеться в повідомлені НАБУ.

За даними НафтоРинку в повідомлені НАБУ йдеться про Expert Petroleum, а один з підозрюваних - Євген Сташенко, який працював в УГВ разом з Максимом Вітиком (нині – директор з розвідки та розробки АТ «Укргазвидобування»).

Ідею з контракту PEC щодо інтенсифікації видобутку на зрілих і виснажених родовищах почали впроваджувати ще у 2018 р. керівник УГВ Олег Прохоренко з заступником Олександром Романюком та їхня радниця – Неллі Стельмах.

У 2019 було оголошено конкурс, чотири компанії - ТОВ «Бейкер Хьюз Україна» (дочірня компанія американської корпорації Baker Hughes, a GE company LLC), китайський консорціум компаній «Енергетична інженерія Сіньцзян Бейкен» та «Нафтова інженерія Чжунши Шенлі», румунська Expert Petroleum Solutions SRL, а також спільне українсько-британське підприємство – СП «Полтавська газонафтова компанія» пройшли попередню кваліфікацію.

В квітні 2020 р. у розпал пандемії УГВ оголошує про перемогу в конкурсі на укладання контракту з підвищення видобутку - Expert Petroleum. З боку «Нафтогазу» угоду підпиисував виконавчий директор з трансформації групи Отто Ватерландер.

В липні 2020 р. «Нафтогаз України» призначив комітет із керування РЕС-проєктом, який мав здійснювати Expert Petroleum. До зазначеного комітету увійшли чотирии представники УГВ: Олександр Сендега, - директор «Львівгазвидобування», Сергій Боєв - директор зі стратегії, В’ячеслав Філатов - начальник департаменту моніторингу та планування геолого-технологічних заходів, Євген Сташенко - начальник відділу розвитку бізнесу. Основу відео НАБУ складають переписка та телефонні розмови зазначених осіб.

Технічним директором до  Expert Petroleum взяли Ріхарда Білого. Співзасновник та операційний директор Expert Petroleum - Мішель Лобутан запевняв,  «що єдине, що зміниться у більшості людей, – це уніформа».

Вже наступного року екс-глава «Нафтогазу» Андрій Коболев називав результати роботи партнерської діяльності з Expert Petroleum такими, що «перевищили очікувані плани Нафтогазу ще у 2020 році».

За повідомленням НАБУ за «успішну» реалізацію проєкту відповідальний посадовець АТ «Укргазвидобування» отримав премію у подвійному розмірі місячної заробітної плати. Надалі, покинувши територію України після початку повномасштабного вторгнення рф, він працевлаштувався керівником з розвитку бізнесу в компанію, яка перемогла у конкурсі. Наразі йому та одному з чинних посадовців товариства повідомили про підозру за ч. 2 ст. 364 КК України.