Через стрімке зростання цін на газ Німеччина стикнулася з дефіцитом AdBlue - реагента для скорочення шкідливих викидів дизельними авто, який використовують усі сучасні вантажівки, а також легковики паливного стандарту Євро-6. 

Виробники скорочують виробництво та поставки AdBlue, зокрема мережам АЗС, повідомляє Bloomberg з посиланням на заяви галузевих об’єднань.

Ціни на реагент, який нейтралізує шкідливі викиди дизельних двигунів, зросли в рази з минулого року, оскільки газова криза зробила нерентабельним виробництво аміаку та карбаміду - сировини для виготовлення AdBlue.

Німеччина споживає більше AdBlue, ніж сусідні країни, адже має приблизно 14,8 млн легкових дизельних авто, свідчать дані автомобільного управління KBA. Частина з них (що відповідають паливному стандарту Євро-6) не можуть працювати без AdBlue. Окрім того, в країні великий автопарк комерційного транспорту, а майже всі легкі та важкі вантажівки працюють лише за умови використання AdBlue.

За словами Юргена Цігнера, виконавчого директора німецької асоціації автозаправних станцій ZTG, постачання AdBlue на автозаправних станціях зараз напружене, і воно буде обмеженим у найближчі місяці.

Минулого тижня постачальники не прийняли деякі замовлення на AdBlue, оскільки ціни підскочили приблизно на 45% за лічені дні, сказав Зігнер, додавши, що наразі вартість AdBlue на АЗС зросла до €1,50/л, тоді як два роки тому реагент коштував приблизно  €0,25/л. 

Компанія SKW Piesteritz Holding GmbH, яка постачає приблизно 40% AdBlue у Німеччині зі свого заводу у Віттенберзі, зараз заявляє, що їй потрібна федеральна допомога, щоб уникнути повної зупинки підприємства. Компанія припинила виробництво в серпні, оскільки щомісячні збитки зросли приблизно до €100 млн, заявив міністр економіки Саксонії Свен Шульце.

Багато постачальників AdBlue перестали приймати нових клієнтів, повідомляє Асоціація транспортування товарів, логістики та утилізації відходів. За її даними, понад 70% усіх товарів у Німеччині переміщуються вантажівками.

У той час як крупні оператори (що мають понад 100 вантажівок) запаслися AdBlue і отримують пріоритетні поставки, менші перевізники з парком менше 25 вантажівок повідомляють про «зростання труднощів із закупівлями», заявили в логістичній асоціації DSLV.

BASF SE, ще один крупний виробник AdBlue, все ще виробляє реагент у звичайних обсягах. Частково це стало можливим завдяки імпорту аміаку з-за кордону, зокрема  з власних заводів компанії у США.