Китай скоротив закупівлі російських арктичних сортів нафти приблизно на 1,3 млн тонн порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на дані аналітичної компанії Vortexa і власні розрахунки.

Подробиці

Росія у січні-жовтні 2024 року експортувала до Китаю до 4,9 мільйона тонн (близько 115,000 барелів на добу) арктичних сортів нафти — Novy Port, ARCO і Varandey. За аналогічний період минулого року Китай купив 6,2 мільйона тонн (близько 149,000 барелів на добу), показали дані аналітичної компанії Vortexa і розрахунки Reuters. 

За інформацією агентства, Росія експортує понад вісім різних сортів нафти, основними з яких є Urals і ESPO Blend. Крім арктичних сортів, Китай є найбільшим покупцем далекосхідних ESPO Blend, Sokol і Sakhalin Blend. 

Китай став головним покупцем російської нафти завдяки своєму вигідному географічному розташуванню: спільний кордон дає змогу Пекіну отримувати левову частку обсягів від Москви трубопроводами Східний Сибір — Тихий океан і через Казахстан по Атасу-Алашанькоу. 

Однак низька маржа переробки і повільніше, ніж очікувалося, економічне зростання змусили НПЗ Китаю з початку літа цього року знижувати закупівлі нафти з РФ. У липні Китай поступився Індії і став другим за величиною споживачем нафти з РФ. З серпня Китай відновив статус найбільшого імпортера нафти з Росії, проте загальний імпорт сировини країною знижується шостий місяць поспіль, показали офіційні статдані Китаю. 

Поставки арктичної нафти

Видобуток і навігація в північних водах не дають змоги відвантажувати арктичні сорти великими суднами, через що компанії змушені використовувати плавучі сховища для рейдової перевалки за схемою «борт-борт» (STS) у порту Мурманська. Трейдери зазначають, що складна логістика підвищує вартість арктичної нафти, але її висока якість (порівняно з Urals) дає можливість виробляти більше світлих нафтопродуктів, підтримуючи попит з боку азіатських нафтопереробників. 

«Китай міг би збільшити закупівлі арктичної нафти, якби постачання Північним морським шляхом було розвинене, тоді як наразі це один із найдорожчих вантажів серед усіх, які він може купити», — сказав один із трейдерів. 

Поставки нафти з російських портів до Китаю Північним морським шляхом зросли в поточному році до нового рекорду, але залишаються скромними порівняно з відвантаженнями в Азію через Суецький канал. 

Індія, найбільший покупець морських партій нафти з РФ, у січні-жовтні 2024 року збільшила закупівлі арктичних сортів на 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 7,8 мільйона тонн, показали дані Vortexa. 

Сорти Novy Port і ARCO виробляє «Газпромнефть», Varandey — «Лукойл». 

Північний Морський Шлях

Обсяг перевезених по ПМШ вантажів у 2023 році перевищив 36 мільйонів тонн. У березні 2024 року віцепрем'єр РФ Алєксандр Новак заявив, що цього року вантажообіг планують збільшити до приблизно 40 мільйонів тонн, включаючи відвантаження в рамках проєкту «Арктик LNG-2». 

Раніше повідомлялося, що азербайджанський нафтовий танкер уперше прямує арктичним узбережжям Росії до Китаю.

Схожі публікаціЇ