Новини про те, що Росія з 1 березня запроваджує чергову раптову заборону на експорт бензину, викликали занепокоєння серед аналітиків Казахстану, які зазначають, що країна імпортує з РФ значні обсяги пального.  

Навесні 2023 року Казахстан на тлі проблем з забеспеченням нафтопродуктами внутрішнього ринку домовився з Росією про можливість імпортувати до 850 тис. т дизпального. 

Фактичний імпорт був меншим. За підсумками 2023 року Казахстан отримав 567 тис. т російського ДП, повідомив Олжас Байдільдінов (експерт нафтогазової сфери та ведучий програми «Байдільдінов Нефть») з посиланням на дані Ситуаційно-аналітичного центру паливно-енергетичного комплексу Республіки Казахстан — підвідомчої організація місцевого Міненергетики.

Водночас виробництво ДП в Казахстані становило 5,16 млн тонн. «Тобто наше внутрішнє споживання ДП у 2023 р. на 10% залежало від імпорту з Росії», — написав Байдільдінов у своєму Telegram-каналі.

Індикативний обсяг імпорту дизеля з Росії на 2024 р. було знижено майже вдвічі — до 450 тис тонн, оскільки Казахстан сподівається збільшити обсяги власного виробництва.

Однак країна імпортує з РФ й інші види нафтопродуктів. Причому частка Росії в структурі споживання пального в Казахстані, за інформацією Байдільдінова, є суттєвою. Казахстан імпортує такі російські нафтопродукти: бензин (7% від споживання), авіагас (близько 30%), а також гудрон і бітум (близько 30%). Найімовірніше, незабаром Казахстан почне й імпорт російського скрапленого газу, додав Байдільдінов. За його словами, ситуація з дефіцитом пального і зростанням цін у РФ вплине і на Казахстан.

Нагадаємо, російське видання «РБК» учора повідомило з посилання на джерела, що уряд Росії з 1 березня на півроку заборонить експорт бензину на тлі сезонного зростання попиту. Згодом цю інформацію підтвердив представник віцепрем'єра РФ Алєксандра Новака в коментарі «Интерфаксу».

Раніше в цьому місяці повідомлялося, що біржові ціни на бензин в Росії зросли на 30% на тлі позапланових ремонтів на НПЗ.

Нагадаємо також, 21 вересня 2023 року Росія запровадила заборону на експорт нафтопродуктів на тлі дефіциту на внутрішньому ринку. Обмеження знімалися поступово. Експорт бензинів відновили в середні листопада 2023 року.