Білорусь може значно скоротити або зовсім припинити постачання пального на внутрішній ринок РФ після урізання демпфера вдвічі з вересня. Про це повідомляє російська газета «Коммерсант» з посиланням на свої джерела на паливному ринку.
Білоруські НПЗ з кінця минулого року постачають паливо на біржу СПбМТСБ через державного російського трейдера «Промсырьеимпорт». НПЗ продають бензин та дизпаливо «Промсировинаімпорту», а компанія перепродає його через біржу за внутрішньоросійськими цінами. Щоб компенсувати розрив між закупівельною та внутрішньою ціною на ринку РФ, «Промсировинаімпорт» отримує субсидії з бюджету, які називають демпфером. За звітністю компанії за минулий рік вона отримала понад 1 млрд руб. у вигляді виплат за демпфером, при цьому постачання пального з Білорусі розпочалося лише у жовтні 2023 року.
У вересні цього року демпферні виплати для російських НПЗ скоротяться вдвічі. Це зробить поставки нафтопродуктів невигідними для білоруських виробників за нинішнього низького рівня внутрішньоросійських цін. На думку кількох співрозмовників видання, білоруські НПЗ перенаправлять обсяги, що зараз поставляються в РФ, на експорт у дальнє зарубіжжя через російські порти Північного Заходу.
Постачання палива з Білорусії в Росію в останній рік були не надто великими в порівнянні з обсягом усього ринку, але становили значну частку біржових продажів і тим самим впливали на оптові ціни на паливо.
За оцінками співрозмовника у галузі, останніми тижнями білоруські постачальники продавали 1,2–4,9 тис. тонн дизпалива та 0,6–1,14 тис. тонн бензину на день, тобто на них припадало 4% та 14% від продажу цих видів палива на СПбМТСБ відповідно.
Припинення постачання палива з Білорусії може створити додаткову напруженість на паливному ринку, особливо у сегменті дизпалива. 4 та 7 серпня вартість дизпалива на СПбМТСБ вже оновила рекорди: 7 серпня ДП подорожчало до 60,4 тис. руб. за тонну. Два джерела вважають, що збільшення цін в основному пов'язане зі зростанням попиту і з очікуванням виходу з ринку білоруських виробників.