Оператор білоруської ділянки нафтопроводу "Дружба" "Гомельтранснефть Дружба" 26 травня звернувся до російської "Транснефті" з пропозицією підвищити тарифи на транспортування сирої нафти з 1 липня на 84% до чинного рівня. Про це повідомляє російська газета “Коммерсант” з посиланням на свої джерела та офіційний документ.  

Як зазначається у листі, копія якого є у “Коммерсанта”, підвищення дозволить забезпечити беззбиткову роботу компанії у 2023 році та зберегти для неї можливість подальшого розвитку. «Транснефть» підтвердила отримання листа від білоруського оператора, відмовившись від детальних коментарів.

Нафтопровід «Дружба» йде територією Росії до білоруського Мозиря, а в Білорусії розгалужується на дві нитки: північна йде у напрямку Польщі та Німеччини, а південна – через Україну до Чехії, Словаччини, Угорщини та Хорватії. Як пояснюють джерела, підвищення тарифу передбачається на обох напрямках.

Білорусь намагається компенсувати втрату обсягів на північному напрямі після того, як на початку року Німеччина та Польща зупинили імпорт російської нафти та почали закупівлю нафти з Казахстану у значно менших обсягах. Загалом за підсумками року постачання з Казахстану навряд чи перевищить 1 млн тонн, що приблизно в 20 разів менше, ніж раніше постачалося з Росії.

У «Гомельтранснефть Дружба» зазначили, що поточного року через санкції з боку Європи постачання російської нафти територією Білорусії значно скоротилося. Зокрема, вантажообіг за перші три місяці року за транзитними напрямками виявився на 38,6% нижчим від рівня, заявленого компанією «Транснефть» при плановому перегляді тарифів, а у напрямку Польщі та Німеччини – на 55,2%.

Загалом у січні–березні обсяги прокачування сирої нафти за системою «Дружби» впали у 4,7 разу, у тому числі у напрямку Польщі та Німеччини – у 12,1 разу, до рівня минулого року. За підсумками року Мінськ прогнозує падіння обсягів транзиту нафти на 45,9% щодо заявлених показників, а у напрямку Польщі та Німеччини – на 71,2%.

У листі "Гомельтранснефть Дружба" зазначається, що зниження вантажообігу призводить до збитковості компанії: за підсумками першого кварталу збиток становить 329 млн руб., а за підсумками першого півріччя може зрости до 1,26 млрд руб. Тому компанія намагається підвищити ефективність, збільшивши тарифи на внутрішнє транспортування нафти на білоруські НПЗ та оптимізувавши чисельність працівників.