Смак перемоги: як культові страви стали символом турботи

Заправки — це вже давно не тільки пальне. Все більше клієнтів обирають ту чи іншу АЗС через бажання отримати знайому їжу та улюблений напій.

У співпраці з найкращими кухарями, кавовими майстрами та імпортерами готової продукції, великі мережі АЗС формують власну кулінарну ідентичність. Проте мало хто замислюється, що багато популярних позицій в меню українських АЗС — це частина глибокої американської культури турботи про своїх солдатів.

НафтоРинок відшукав історії появи найвідоміших «АЗС-страв» — пончика, хот-дога та бургера — які свого часу стали символами підтримки для американських військових. Їжа десятиріччями мігрувала континентами з Європи до Америки і назад, щоби врешті опинитись на українських АЗС. Можливо, ці історії надихнуть маркетологів роздрібних мереж на нові підходи до комунікації з клієнтами, серед яких усе більше наших захисників.

Як з’явився день донату, хот-дога та бургера

Міжнародний день доната (Doughnut Day)

Відзначається: перша п’ятниця червня (цього 2025 року — 6 червня)

Солодкі смаколики з отвором посередині, всім відомі як пончики або донатси, увійшли в нашу повсякденну кухню, мають давню історію, яка з локальної перетворилась на загально світову завдяки волонтерам та військовим. Донати мають своє міжнародне свято, яке відмічається щороку в першу п’ятницю червня, і цього року Doughnut day - це 6 червня.

Все почалося з лікаря та ідеї подарувати тепло

Виникнення традиції, а потім офіційного свята донату пов’язано з волонтерством, і бере початок з ініціативи військового лікаря подарувати солдатам в госпіталі не тільки лікування, а і душевну підтримки, відчуття дому, задоволення та радість.

Міжнародний день доната (Doughnut Day)

У свій перший день на військовій базі молодий лікар Морган Петту купив 8 дюжин пончиків і подарував по одному кожному солдату, з якими працював. Після того, як він подарував один пончик генерал-лейтенанту Семюелю Гірі, який прийняв його з великим задоволенням та вдячністю за роботу лікарів, вирішив розпочати збір коштів, дозволивши лікарю Петту продовжувати забезпечувати своїх пацієнтів пончиками. Ця ініціатива розрослась і була підтримана Армією спасіння США.

Армія порятунку та «Doughnut Dollies»: місія з пончиками

«Doughnut Dollies»: місія з пончиками

У 1938 році волонтерки благодійної організації Армії порятунку США надавали солодкі донати солдатам з максимальним охопленням і з Америки привезли цю традицію до Франції.

Схожі публікаціЇ
Кавовий бізнес на АЗС: успішні стратегії та реальний досвід15:03 / 24 лютого, 2025
Кавовий бізнес на АЗС: успішні стратегії та реальний досвід
Як АЗС забезпечують безпечну та якісну каву? Вибір зерен, обладнання, вода та стандарти – що впливає на смак і прибутковість кавового бізнесу.

Так з’явились волотнери та пончики, яких потім назвали «Doughnut Dollies». За історичними звітами 1944 року 205 жінок змогли виготовити 4,6 млн солодких кілець для британських солдат. Пончики виготовляли у спеціальних автомобілях – Clubmobiles, які доставляли солдатам цигарки, книжки, журнали.

Так з’явилось свято Doughnut Day.

Армія порятунку та «Doughnut Dollies»: місія з пончиками

Пончики як символ подяки: як святкують Doughnut Day у США

Це свято – символ безкорисливої допомоги, а в США цей день асоціюється з підтримкою тих, хто потребує допомоги, зазвичай в цей день дарують пончики для лікарів, поліцейських, військових та волонтерам.

благодійної організації Армії порятунку США

Як Dunkin’ Donuts перетворив свято на глобальний тренд

Розповсюдженню свята допомогли підприємці з кондитерських Данкін Донатс (Dunkin' Donuts), які тільки в Сполучених Штатах налічують 6,7 точок продажу, і представлені у 32 країнах. Вони запропонували акцію до дня донату.

Розширення свята на міжнародний рівень відбулось у 2020 році. Мережа Dunkin' Donuts зробила свято доступним по всьому світу, запропонувавши безкоштовний пончик.

Як Dunkin’ Donuts перетворив свято на глобальний тренд

Донати та АЗС: як смаколик став частиною дорожньої культури

Пончики один з видів солодощів, які активно продаються на АЗС, до прикладу на Esso, Valery та інших, або, зокрема в США можна зустріти кафе Dunkin' Donuts поруч із заправками Exxon, 66, BP та інших.

Українські АЗС та пончиковий тренд

В Україну мода на пончики на АЗС прийшла із появою представництва литовської компанії Mantinga, виробника замороженої випічки.

Міжнародний день хот-дога (National Hot Dog Day)

Як з’явився знаменитий хот-дог, що зараз є уособленням подорожі та смачного перекусу в дорозі, а в інших країнах є невід’ємною частиною бейсбольних матчів та пікніків? Вважається, що перші сосиски з’явилися в Європі у Франкфурті, проте саме сосиска в булочці стала продаватися в Америці. Веде свою історію хот-дог, як не дивно з пляжу на узбережжі Бруклліна.

Міжнародний день хот-дога

Коні-Айленд і Карл Фельтман: батько хот-дога

У легендарному бруклінському парку розваг, поруч зі славетними американськими гірками є невеличкий скромний напис «Оригінальний хот-дог Фельтмана з Коні-Айленда – 1867».

хот дог

Десь у 1890-х роках, коли Сполучені штати Америки оговтувались після громадянської війни і створювали свою національну ідентичність і з’явилась страва з сосиски, яку називали franks, у булочці.

Перші хот-доги на пляжах Коні-Айленда почав продавати німецький іммігрант на ім'я Карл Фельтман. Німці добре знали, що таке сосиски, були майстрами у виготовленні цієї страви.

Існує припущення, що гарячу сосиску поклали в булочку, тому що закінчилась бумага, в яку вкладали сосиску клієнтам. Фельдман продавав гарячі сосиски з візка з плитою, тому страва була гаряча і набула популярності.

Хот-дог — страва американської робітничої культури

Саме завдяки булочці, гарячі сосиски стало можливо їсти на пляжі, на прогулянці. Це стало традиційною їжею робітничого класу.

Хот дог

Як з’явилася назва «хот-дог»

Назва «хот-дог» з’явилась пізніше, і теж пов’язана з німцями та сосисками. Німці називали довгі сосиски – таксами (такса - порода собаки - НР).

Фельдман продавав хот-доги все своє життя, розвиваючи мережу закусочних по території США. У 1939 році страва потрапляє до меню Білого дому.

Сьогодні хот-доги Фельтмана продають у 1500 супермаркетах

Сьогодні хот-доги Фельтмана продають у 1500 супермаркетах від Нью-Йорка до Каліфорнії.

День хот-дога в США: скільки з’їдають і хто їсть найшвидше

Офіційно Торгівельна палата США встановила національне свято хот-дога у 1957 – третя середа липня, в США в цей день проходить традиційний «Хот-дог ланч» на Капітолійському пагорбі.

В США щороку з’їдають 20 млрд хот-догів, це - 70 од. на людину. В Америці набуло популярності змагання з поїдання хот-догів. Востаннє світовий рекорд було оновлено у 2024 р. на Nathan's Famous Hot Dog Eating Contest: американець Joey Chestnut за 10 хв з’їв 83 хот-доги. До речі, хот-доги Nathan's вже декілька років продаються на українських АЗС SOCAR.

У 2025 році Міжнародний день хот-дога припадає на 16 липня.

Французький хот-дог

Ім’я новатора, який придумав вкладати сосиску в спеціальну булочку з круглим отвором, ми продовжуємо шукати. Проте було встановлено, як вони з’явились в Україні.

Французький хот-дог на АЗС

Традиційні відкриті або франкфуртські хот-доги стали з’являтись у 90-х роках з набуттям Незалежності України. Мода продавати хот-доги на АЗС в Україні прийшла з появою Shell у 2007 р. Українські менеджери, які влаштувались на роботу в мережу світового бренду, підгледіли продаж хот-догів разом із зерновою кавою на польських заправках Shell і вдало перенесли цей досвід до України.

Це були якраз французькі хот-доги, які через два роки поступились традиційним на Shell, але їх зручність (можна їсти за кермом) підхопили мережі АЗС ОККО та WOG, які пізніше влаштували маркетинговий двобій за звання «найсмачнішої» та «найкавовішої» АЗС. Визначну роль в популяризації хот-догів на АЗС і сегменті вуличної їжі відіграла компанія Premier Food (ТМ Mr. Grill), яка нині небезпідставно позиціонує себе як національний виробник «тих самих хот-догів, що на АЗС».

Національний день бургерів (International Burger Day)

Щорічно 28 травня у сполучених штатах Америки відзначають національне свято – день бургерів. Це чудова нагода ознайомитись з традиційною стравою, що є символом швидкої їжі.

Схожі публікаціЇ
Що поїсти на АЗС у США: найкраща їжа на заправках від Нью-Йорка до Техасу15:07 / 4 лютого, 2025
Що поїсти на АЗС у США: найкраща їжа на заправках від Нью-Йорка до Техасу
Подорож по США: їжа на АЗС від 7-Eleven до Buc-ee’s. Скоштуємо найкращі страви та перекуси, від барбекю до маринованих перепелиних яєць.

Європейські корені американської легенди

Існують дані, що говорять про Європейське походження бургера, як стави, що складається з котлети з яловичого фаршу, яку вкладають між булочок. Проте, популярності бургер набув після Всесвітньої виставки в Сент-Луїсі, що проходила у 1904 році, коли один з учасників пропонував бургер в якості швидкого перекусу.

Національний день бургерів (International Burger Day)

Щодо походження назви – гамбургер, то і тут є кілька версій. Одна говорить про те, як Чарлі Нагрін з штату Вісконсін у 1885 році торгував гамбурзькими стейками на місцевому ярмарку, але торгівля йшла не дуже — гарячі котлети покупцям було незручно їсти на ходу. Недовго думаючи, Чарлі розмістив котлету між двома скибочками хліба і назвав своє творіння гамбургером. Інша історія про Оскара Білбі з Оклахоми, який став продавати яловичі котлети саме в булочці на день незалежності Америки – 4 липня.

Луї Лессінг і офіційне визнання страви

Нарешті, Бібліотека Конгресу США вважає винахідником гамбургера Луїса Лессінга — власника фургона – закусочної під назвою «Louis’ Lanch», який 27 липня 1900 року в місті Нью – Хейвен продав робітнику, який дуже поспішав, яловичу котлету між розрізаною булочкою, додавши до неї листок салату та соус. Тож з легкої руки Луї Лессінга гамбургер отримав своє свято — саме 27 липня в світі прийнято відзначати День народження гамбургера.

Louis’ Lunch у Нью-Гейвені

Як бургер підкорив світ: солдати, війна та McDonald’s

У розповсюдженні гамбургерів світом зіграли свою роль теж військові, бо під час Другої світової війни завдяки американським солдатам інші країни познайомились зі стравою та з її приготуванням.

Потім мережа ресторанів швидкої їжі McDonald’s, яка включала в своє меню гамбургери, до кінця 1950-х років зробила цю страву загальновідомою та популярною.

McDonald’s, яка включала в своє меню гамбургери

З 1986 року виданням «The Economist» було запроваджено індекс «Big Mac», а гамбургер став мірилом для оцінки купівельної спроможності людей в різних країнах світу.

Американські стандарти бургера

В США існує стандарт гамбургера, це котлета з фаршу, який обов’язково складатися з яловичини без сторонніх продуктів і може містити до 30% жиру, ідеальним вважається 15% жиру.

З даними світової статистики споживання гамбургерів, в середньому один американець з’їдає 50 гамбургерів на рік.

Отже маємо дві дати з американського континенту,які дають можливість пригостити своїх клієнтів популярною стравою з фаст-фуду:

  • 28 травня - День бургера,
  • 27 липня - День гамбургера.

Чим відрізняєься бургер та гамбургер?

Різниця між бургером і гамбургером може здатися несуттєвою у величезному світі гастрономічних вишукувань, але ці терміни мають глибоке значення, яке розкриває багато чого про походження, складові та культурне підґрунтя цих страв. Якщо коротко, то 

  • Бургер — загальна назва сендвіча з котлетою в булці (може бути з куркою, рибою, овочами тощо. До прикладу, бургер з сиром - це чізбургер),
  • Гамбургер — це бургер з котлетою з яловичого фаршу.

Є звісно і більш суттєві відмінності, які варто враховувати.

Відмінність бургера та гамбургера

АСПЕКТГАМБУРГЕРБУРГЕР
СкладЗазвичай це котлета та булочкаШирший термін, часто з додатковими інгредієнтами, окрім котлети та булочки
ПоходженняПоходить з Гамбурга, Німеччина, як «гамбурзький стейк»З'явився у Сполучених Штатах як їжа з рук
ХлібПереважно складається з булочки або хлібаМоже включати різні види булочок, булочок або хліба, іноді смажені на грилі або ароматизовані
СкладЧасто простіші за конструкцією, в основному зосереджені на котлеті та булочціМає тенденцію до більшого розмаїття начинок, приправ та різноманітних варіантів котлет
ВаріаціїМенш різноманітні з точки зору інгредієнтів та начинокПропонує широкий вибір варіацій з унікальними інгредієнтами, сирами, соусами та начинками

Як бургери стали частиною меню українських АЗС

В Україні бургери стали популярні передусім завдяки появі ресторанів McDonald’s. АЗС підхопили ідею з «булки з котлетою» з розвитком технології швидкої заморозки, що дало можливість постачати в мережі АЗС інгредієнти тривалого зберігання проте при замовленні – швидкого приготування бургеру. Як і хот-дог, бургери на українських АЗС мають десятки, якщо не сотні варіацій приготування та смаків. За рідким виключенням популярний фаст-фуд готується на АЗС «з-під ножа»: привозять не заморожені котлети, а м'ясо, з якого роблять фарш на кухні ресторану на заправці. Такою «фішкою» хизується мережа UPG, в меню якої до десятка ризновидів бургерів за власними рецептами.