21 лютого, 2023, 15:45

Ринок LPG у Росії переживає різкі стрибки цін на тлі суттєвого профіциту продукту. Падіння котирувань у лютому призвело до зниження експортного мита, що може стимулювати попит на російський пропан-бутан за кордоном. Експерти вважають, що така волатильність у секторі збережеться і надалі, доки не буде знайдено балансу між попитом та пропозицією, пише російське видання “Коммерсант”.

Гуртові ціни LPG в Росії в середині лютого знизилися в 9,6 рази у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року – до 2,4 тис. руб. за 1 тонну, що є історичним мінімумом за всю історію торгів на Санкт-Петербурзькій біржі, повідомляє видання. 

При цьому минулого тиждня на ринку спостерігалося різке зростання: станом на 17 лютого вартість пропан-бутану повернулася на рівень 3,6 тис. руб. за 1 тонну. Це у 6,4 рази нижче за показники аналогічного періоду 2022 року. По відношенню до попереднього дня зростання склало майже 15%.

Останній рік ціни на LPG на російській біржі були дуже волатильні. Протягом одного місяця вартість сировини могла змінитись більш ніж удвічі. Так, в середині лютого 2022 LPG коштував 23,3 тис. руб., а до середини березня ціна скоротилася до 10 тис. руб. за тонну. Загалом протягом 2022 ціна залишалася нижчою 15 тис. руб. за тонну, а з початку 2023 року не перевищує 5 тис. руб.

Такі різкі коливання учасники ринку пов'язують із профіцитом LPG на тлі обмеженого експорту. Традиційно найбільшим експортним ринком для російського пропану була Європа, але постачання різко скоротилося після початку бойових дій в Україні. На думку учасників ринку, така волатильність збережеться до кардинальної зміни ситуації зі споживанням цього продукту. Співрозмовники “Коммерсанта” пояснюють, що зарубіжні споживачі в країнах Балтії, Середній Азії та Китаї в січні займали вичікувальну позицію на тлі майбутнього зниження експортного мита на пропан-бутанову суміш з $46/т до $21/т.