Індія і Китай придбали переважну більшість російської нафти в квітні за цінами, вищими ліміту, встановленому G7 та ЄС на рівні $60/бар., повідомляє Reuters з посиланням на дані трейдерів і підрахунки Reuters. 

За словами трейдерів, середня знижка на нафту Urals становила $13/бар. до Brent на основі DES (поставка з судна) в індійських портах і $9/бар. до Brent у портах Китаю, тоді як вартість доставки з балтійських портів до Індії та Китаю становила $10,5 /бар. і $14/бар. відповідно.

Це означає, що ціна Urals на основі FOB у балтійських портах, що передбачає додаткові витрати на транспортування у розмірі близько $2/бар., у квітні перевищувала $60/бар., показують розрахунки Reuters. Отже, Кремль отримує більші доходи, незважаючи на спроби Заходу обмежити фінансування військових операцій Росії в Україні.

Джерело G7 раніше повідомило Reuters, що обмеження цін наразі залишиться незмінним, незважаючи на тиск з боку деяких країн Європейського Союзу, таких як Польща, знизити ліміт, щоб посилити тиск на Москву. Прихильники нинішнього рівня кажуть, що воно зменшує доходи Росії, водночас дозволяючи нафті надходити на ринок, але його противники кажуть, що воно є надто м’яким, щоб змусити Росію відмовитися від війни проти України.

Останні дані Refinitiv Eikon показують, що російські поставки Urals, завантажені в першій половині квітня, в основному прямують до портів Індії та Китаю. Згідно з підрахунками Reuters, на Індію припадає понад 70% морських поставок цього сорту цього місяця, а на Китай – близько 20%.

Індія та Китай не погодилися дотримуватися обмеження цін, але Захід сподівався, що загроза санкцій може стримати трейдерів від угод за цінами вище ліміту.

Представник коаліції G7 сказав, що система працює. «Ми усвідомлюємо, що знижки, які отримує Росія відносно світових ринкових цін, будуть коливатися, – сказав чиновник на умовах анонімності. – Але гроші, які Росія отримує за свою нафту, залишаються значно нижчими від тих, які заробляють інші виробники, що відображає наслідки глобального режиму санкцій».

Тим часом вартість доставки значно знизилася за останні тижні, оскільки льодова обстановка в російському порту полегшилась і з’явилося більше танкерів. Ставки фрахту на вантажі Urals, які завантажуються в балтійських портах для доставки до Індії, знизилися до $7,5-$7,6 мільйонів з $8-8,1 мільйонів два тижні тому, повідомили два трейдери. Вартість доставки танкерами з балтійських портів до Китаю становила $10 млн, тоді як доларів пару тижнів тому – майже $11 млн, додали вони.