Різке підвищення гуртових цін на бензин на біржових майданчиках Росії впродовж червня знищило маржу роздрібних операторів, зробивши їхню роботу збитковою. Про це повідомляє Reuters з посилання на заяви трейдерів і власні розрахунки.
Згідно з розрахунками Reuters, з початку червня Аи-92 подорожчав в гурті орієнтовно на 20%, що відповідає зростанню роздрібних цін на 7 рублів за літр. Гуртова вартість Аи-95 збільшилась на 30% (або 12 рублів за літр). Водночас роздрібні ціни на Аи-92 і Аи-95 за цей же час виросли в середньому всього на 80 коп./літр. Таким чином, подорожчання в гурті багаторазово перевищило фактичне зростання у роздробі.
Заборону на експорт бензину з Росії уряд країни тимчасово скасував на період з 20 травня до 30 червня, а потім вирішив залишити експорт відкритим ще на липень, назвавши ситуацію стабільною. Однак на тлі поставок бензинів за кордон внутрішні ціни на цей продукт в Росії почали швидко зростати.
У квітні та травні завдяки забороні на експорт автобензину, що діяла з 1 березня, на внутрішньому ринку РФ формувався надлишок продукту — гуртові ціни знизилися, а маржа АЗС зростала. Із середини квітня до середини червня рівень біржових цін забезпечував сприятливі умови для роботи АЗС. Різниця між ціною на стелі та гуртовою ціною пального з урахуванням доставки на заправку становила 10-13 рублів за літр.
Наразі внутрішній ринок позбувся надлишків, і оптові ціни на автобензин почали впевнено зростати, з'їдаючи роздрібну націнку. У результаті валова маржа АЗС за останній місяць знизилася для Аи-92 в середньому до 6,6 рубля за літр, чого ледве вистачає для покриття витрат на його роздрібну реалізацію, а продажі Аи-95 завдають заправкам відчутних збитків, кажуть учасники ринку. За їхньою оцінкою, співвідношення біржових і роздрібних цін на літнє дизпаливо забезпечує прийнятну маржу АЗС на рівні 8,5 рубля за літр, проте в загальному обсязі реалізації заправок частка дизпалива мінімальна і не здатна компенсувати втрати від торгівлі бензином.
На думку учасників біржових торгів, зараз пропозиція дещо відстає від попиту, що створює умови для подальшого подорожчання бензину. «Попит тримається вище реалізації. Попит через сезон і ще на страху, що дорожче ставати буде. Сезонне (високе) споживання до кінця літа, а далі заготовки перед ремонтами (НПЗ). Тому зниження (цін) не чекаємо», — сказав один з трейдерів.
Власники АЗС визнають складність моменту, проте вважають, що впадати у відчай поки зарано. «Влітку завжди мінус, і до нього в основному всі готуємося. Запас дешевого бензину є. Цей рік загалом поки що йдемо трохи краще за минулий. До осені маємо дотягнути», — каже власник мережі АЗС у Центральному федеральному окрузі РФ.