Імпорт російської нафти незалежними нафтопереробними заводами Китаю у жовтні зріс на 3,9% у порівнянні з попереднім місяцем - до 2,49 млн т, досягнувши найвищого рівня з січня, але деякі крупні імпортери нафти ESPO з тих пір призупинили поставки через наближення ембарго ЄС, повідомляє Platts з посиланням на свої джерела на ринку.

За даними джерел, на грудень заплановано лише два вантажі з російською нафтою для китайських незалежних НПЗ, які прийнято називати “чайниками”, тоді як в жовтні зайшло 24 танкери. Як відомо, заборона ЄС на імпорт морської нафти з РФ набуває чинності 5 грудня, а на російські нафтопродукти - з 5 лютого 2023 року.

Незалежні нафтопереробні заводи Китаю почали збільшувати закупки ESPO у квітні, придбавши близько 1,9 млн т, що було на 26,7% більше, ніж у березні. Згідно з даними S&P Global Commodity Insights, загальний обсяг імпорту нафти ESPO у січні-жовтні збільшився на 4,7%, до 20,5 млн т. 

Сорт нафти ESPO вважається привабливою сировиною для виробництва газойлів, в тому числі ДП.

Імпорт Urals НПЗ-“чайниками” також знизився. У жовтні вони отримали лише один вантаж Urals, що на 66,7% менше, ніж у вересні. Поставки Urals для НПЗ-чайників досягнув максимуму - 1 млн т - у липні на тлі відносно високих цін і обмеженої пропозиції.

Санкції від 5 грудня щодо морської російської нафти, ймовірно, ще більше ускладнять закупки Urals незалежним нафтопереробним заводам у Шаньдуні, кажуть джерела.