7 лютого, 2024, 09:25

Вищий антикорупційний суд частково задовольнив позов Міністерства юстиції до російського підприємця Едуарда Худайнатова про націоналізацію його українських активів, стягнувши на користь держави його частку у статутному капіталі «Альянс-Україна». Про це йдеться у повідомленнях Офісу Генерального прокурора та СБУ.

«В дохід держави стягнуто 100% частку у статутному капіталі ТОВ «Нафтова компанія «Альянс-Україна», що становить майже 448 млн грн», - зазначається у повідомленні Офісу Генпрокурора.

Згідно з інформацією на сайті YouControl, 72,19% акцій «Нафтова компанія «Альянс-Україна» належать кіпрській ІТОНГЕЙТ ХОЛДІНГЗ ЛІМІТЕД, а 27,81% — українській «РЕНТОЙЛ». Водночас українські правоохоронці вважають, що компанія пов’язана з Едуардом Худайнатовим, який, за даними слідства, є наближеною особою до президента рф і ще у 2000 році очолював його передвиборчий штаб у Тюменській області. Крім того, він є власником однієї з найбільших російських приватних компаній, що здійснює пошук, розвідку і розробку родовищ нафти і газу, переробку нафти, а також видобуток і збут нафтопродуктів. Щорічний прибуток компанії складає мільярди доларів, забезпечуючи дохідну частину бюджету країни-агресора, кажуть в СБУ.

Водночас суд відмовив у задоволенні позовних вимог у частині стягнення в дохід держави 49% частки у статутному капіталі ТОВ «Альянс Холдинг» у розмірі понад 270 млн грн. У цій частині Мін’юстом подано апеляційну скаргу на рішення суду, зазначили в Офісу Генпрокурора.

Нагадаємо, в кінці січня Вищий антикорупційний суд України (ВАСУ) визнав, що Shell володіє 97,44% ТОВ «‎Альянс Холдинг»‎, не задовольнивши позов Міністерства юстиції щодо активів компанії. 100% «Альянс Холдинг» належить зареєстрованій в Нідерландах компанії «ЦИЦЕРОН ХОЛДІНГ Б.В.», або Cicerone. А 97,44% акцій Cicerone належать міжнародній компанії Shell. Таким чином, суд підтвердив, що глобальній Shell належить 97,4% Shell Retail Ukraine (ТОВ «Альянс Холдинг»), яка управляє мережею АЗС в Україні.

В Shell привітали рішення ВАКС та нагадали, що з початком війни в Україні компанія зосереджена на активній підтримці держави та її населення. Станом на початок 2023 року загальна сума допомоги Shell на користь України становила $74 млн. Група Shell виділила майже $11 млн кільком гуманітарним організаціям, а ТОВ «Альянс Холдинг» надало 500 тисяч літрів пального на користь Збройних сил України та Сил Територіальної оборони.

Раніше повідомлялося, що 2022 року Палата підприємців Апеляційного суду м. Амстердам (Нідерланди) постановила, що Shell може випустити додаткові акції Cicerone і розмити частку зареєстрованої на Мальті TODWICK HOLDINGS LIMITED. Наразі вона становить 2,6%, тоді як решта акцій СП належить Shell. 

До великої війни з росією ТОВ «Альянс Ойл Україна» керувала 10 нафтобазами.