Транзит російської нафти до ЄС через українську частину нафтопроводу «Дружба» збільшився вдвічі у липні 2024 р., до 1,09 млн т, попри заяви Угорщини та Словаччини про зупинку поставок сировини «Лукойлу». Про це йдеться у випуску ExPro Weekly Crude Oil & Condensate. 

У порівнянні з червнем обсяги транзиту російської нафти зросли вдвічі: з 0,54 млн т до 1,09 млн т, свідчать розрахунки ExPro. Згідно з даними видання, у липні обсяги транзиту становили 35,2 т на добу, а у серпні — 33,3 т на добу. Наразі не відомо, яким компаніям належить нафта, що транспортується через Україну до Європи. 

Основну частину нафти в липні було транспортовано до Угорщини – 0,43 млн т, що на 8% менше, ніж у червні. Поставки нафти до Словаччини, натомість, зросли у 5 разів — до 0,34 млн т. Крім того, до Чехії було транспортовано 0,32 млн т нафти, в той час як у червні транзит до Чехії був відсутній. 

Загалом за 7 місяців 2024 р. Україна транспортувала до Європи близько 6,23 млн т російської нафти. Сировина постачається до трьох країн: Угорщини (2,84 млн т або 46% усіх поставок), Словаччини (1,92 млн т, або 31%) та Чехії (1,46 млн т, або 23%).

Поступово паніка навколо транзиту російської нафти до ЄС через українську ділянку нафтопроводу «Дружба» вщухає, оскільки на передній план виходять новини щодо газового транзиту. 

Нагадаємо, у липні повідомлялося, що Україна припинила транзит нафти «Лукойла» до Євросоюзу трубопроводом «Дружба». 

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина заблокує відшкодування з фондів Європейського Союзу країнам-членам, які постачають Україні зброю, поки Київ не поновить транзит сировини «Лукойла» на НПЗ MOL. 

Прем'єр-міністр Роберт Фіцо у телефонній розмові зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем  розкритикував припинення транзиту нафти компанії «Лукойл» на нафтопереробний завод Slovnaft. Він заявив, що через це Словаччина може зупинити експорт пального до України.

Окрім того, Угорщина і Словаччина звернулися до Європейської комісії з проханням провести консультації з Україною щодо припинення транзиту сирої нафти «Лукойлу». 

Водночас прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна не поновить транзит нафти «Лукойла» по нафтопроводу «Дружба», оскільки відмова від цих постачань не загрожує енергетичній безпеці ЄС та його окремих членів.