Угорщина і Словаччина звернулися до Європейської комісії з проханням провести консультації з Україною щодо припинення транзиту сирої нафти «Лукойлу». Про це заявив у понеділок міністр закордонних справ Угорщини, якого цитує Reuters.

«Я вчора говорив з міністром закордонних справ України. Він сказав, що вони пропускають всі поставки нафти, але це неправда», — сказав Сійярто журналістам, перебуваючи в Брюсселі.

За його словами, Угорщина та Словаччина ініціювали консультації з Європейською Комісією, додавши, що Комісія має три дні на відповідь. Якщо процедура консультацій не дасть результатів, Угорщина та Словаччина звернуться до міжнародного суду на власний розсуд, сказав Сійярто. Речниця Єврокомісії заявила, що вона отримала запит від Угорщини та Словаччини і вивчає його. 

За словами Петера Сійярто, Угорщина отримує по нафтопроводу «Дружба» 2 млн тонн російської нафти на рік, що становить близько третини від загального обсягу імпорту нафти. Окрім «Лукойлу», сиру нафту по «Дружбі» на НПЗ MOL в Угорщині і Словаччині постачають інші російські компанії, зокрема «Татнєфть», «Газпром нефть».

Угорщина також імпортує нафту нафтопроводом з хорватського морського порту Омішаль, в той час як Словаччина має можливість отримувати нафту лише через Угорщину. За інформацією Reuters, з квітня імпорт нафти через Омішаль становив близько 500 тис. тонн на місяць. Цим шляхом заводи MOL отримували сиру нафту з Іраку, Азербайджану, а також суміш сировину Каспійського трубопровідного консорціума (КТК), яка складається переважно з казахстанської нафти. 

Минулого тижня повідомлялося, що Україна припинила транзит нафти «Лукойла» на НПЗ Slovnaft. За інформацією Reuters, «Лукойл» має чинний контракт з угорською групою MOL на поставку близько 4 мільйонів тонн нафти на рік на НПЗ Угорщини та Словаччини. Росія щомісяця постачає близько 500 тис. тонн нафти на місяць на словацький НПЗ Slovnaft групи MOL. Понад 50% від цього обсягу припадає на ресурси «Лукойлу». 

Прем'єр-міністр Роберт Фіцо у телефонній розмові зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем у суботу розкритикував припинення транзиту через Україну постачання російської нафти компанії «Лукойл» на нафтопереробний завод Slovnaft. Він заявив, що через це Словаччина може зупинити експорт пального до України.