Роботу найбільшого на українсько-польській ділянці кордону вантажного пункту пропуску «Ягодин – Дорогуськ» паралізовано страйком польських далекобійників.

Про це повідомляє Державна митна служба.

За інформацією Люблінської поліції, національна дорога №12 перекрита в обох напрямках через блокування проїзду польськими тягачами та причепами. Було анонсовано, що акція триватиме щонайменше 24 години, однак може бути продовжена з огляду на рівень забезпечення вимог протестувальників.

Нині через «Ягодин» пропускають лише пасажирські автобуси міжнародного сполучення. Протест польських перевізників розпочався 11 години 5 вересня. Протягом зміни (12 годин) ночі з 5 на 6 вересня на виїзд з України через «Ягодин-Дорогуськ» було пропущено 0 вантажівок. В Україну в'їхало - 40.

У попередню зміну дня українські митники прийняли 310 транспортних засобів, відправили до Польщі - лише 159. В черзі на виїзд з України очікує близько 2600 вантажівок, на в'їзд в Україну - 350.

Затори на польській митниці ставлять під загрозу постачання нафтопродуктів в Україну

Держмитслужба зазначає, що вимоги, які висувають польські перевізники, лежать поза її компетенцією. Вирішенням проблеми займаються на міжурядовому рівні. Як раніше зазначалося, польські перевізники вимагають першочергового пропуску вантажівок через митний кордон.

Окрім цього, в Держмитслужбі наголошують станом на ранок 6 вересня на виїзд з України у п.п "Краківець-Корчова" очікували 500 вантажівок, «Рава-Руська-Гребенне» - 550 вантажівок, «Шегині-Медика» - 360 вантажівок.

За словами керівника Укртрансбезпеки Мустафи Майєма для покращення ситуації вже здійснюються наступні кроки:

«Досягнута попередня домовленість щодо відкриття ще одного пунтку пропуску, який тимчасово буде використовуватися для виїзду порожнього вантажного транспорту. Додаткова інформація щодо розташування пункту пропуску та термінів запуску буде надана після узгодження технічних деталей. Дуже сподіваємось на покращення ситуації з фітосанітарними та ветеринарними службами, з якими ведуться перемовини на усіх рівнях» – повідомляє Мустафа Майєм 

До заторів на митних постах з Польщею, ситуацію з поставками палього погіршують черги на Румунському кордоні. Регіональні ЗМІ повідомляють, від Чернівців до пункту пропуску «Порубне» на кордоні з Румунією у довжелезних чергах простоюють понад три тисячі фур:

«Проїхався міжнародною трасою М19 до Порубного і назад. Ну як проїхався, прокотився, бо рух по зустрічній важко назвати їздою. Нарахували близько трьох тисяч фур… Водії сидять на стільцях обабіч дороги, хтось грає в карти, хтось жарить шашлик, а хтось спить…» – розповідає співрозмовник буковинського видання.

Нагадаємо, раніше речниця Волинської митниці Валентини Черниш повідомила наступне: «На міжнародному пункті пропуску "Ягодин" 2 вересня зафіксували 50-кілометрову чергу, у якій знаходяться 2 400 вантажних автомобілів. Попередні домовленості на українсько-польському рівні про збільшення пропуску авто досі не запрацювали».

Затримка на митниці вже вплинула на ринок нафтопродуктів. Зокрема, гуртові продавці пропан-бутану відзначаються наступне:

«Через затори на пропускних пунктах не маємо ресурсу до продажу – поляки бастують» – відзначає продавець автопартій. «Ми також. Машини порожні стоять на виїзд» – розповідає інший імпортер. «З’явилася можливість поторгувати ресурсом тим, хто завіз залізницю. Попередньо, ринок добре наповнився, але якщо і далі будуть проблеми з автопоставками, то газосховища швидко спустошать» – відзначає інший трейдер.

За даними НафтоРинку в серпні на автомобільні поставки припадало 45% імпорту скрапленого газу.

Імпорт з Польських сховищ та транзит з Литви і Латвії, покривав 66% обсягів імпорту пропан-бутану, і майже 34% газу перетинало румунський кордон.

Джерело: Держмитслужба