Росія пообіцяла надати більше даних про обсяги переробки нафти та експорту палива після того, як група ОПЕК+ попросила Москву забезпечити більшу прозорість щодо експорту з численних пунктів по всій країні. Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела в ОПЕК+ і компаніях, що займаються відстеженням суден.
Росія є єдиною країною, яка в рамках угоди ОПЕК+ зобов’язалася скоротити експорт, а не видобуток нафти. Згодом Москва заявила, що сумарно рахує експорт нафти та нафтопродуктів.
Ринкові аналітики, яким група ОПЕК+ доручила відстежувати обсяги експорту з РФ, стикаються з труднощами. Заступник міністра енергетики РФ Павєл Сорокін минулого тижня під час телефонної розмови з консалтинговими та аналітичними компаніями пообіцяв надати більше інформації щодо експорту нафти та пального. Про це розповіли три джерела Reuters. Йдеться про S&P Global Platts, Argus Media, Energy Intelligence, Wood Mackenzie, Rystad і Kpler. Сорокін сказав, що Москва надасть більше даних про видобуток нафти, запаси і виробництво пального, щоб скласти більш повну картину про дотримання зобов'язань.
«Сорокін намагався переконати аналітиків, що Росія повністю виконала угоду», – повідомило одне з джерел.
Росія засекретила дані про видобуток та експорт нафти після того, як Захід запровадив санкції проти Москви після початку її атаки на Україну в лютому 2022 року. Російський експорт був складним для підрахунку навіть до того, як він став державною таємницею, оскільки країна використовує десятки портів, залізничних терміналів і прикордонних переходів для експорту різних видів палива.
Росія має близько 30 великих і 80 малих нафтопереробних заводів, які разом переробляють понад 5 мільйонів барелів на добу нафти, зазначає Reuters.
Минулого тижня ОПЕК+ вирішила поглибити скорочення до приблизно 6 млн барелів на добу, або 6% світового видобутку. Росія раніше зобов'язалася скоротити експорт нафти на 300 тис. барелів на добу до кінця 2023 року. В рамках останьої угоди Росію зобов’язалася додатково скоротити експорт палива на 200 тис. барелів на добу в першому кварталі 2024 року.
Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман заявив в інтерв'ю агентству Bloomberg, що ОПЕК+ хоче отримати від Москви більше гарантій, що вона виконає свої зобов'язання. Він сказав, що Росія щомісяця зустрічатиметься з компаніями, що займаються відстеженням суден, щоб надати дані про експорт. Водночас принц Абдулазіз сказав, що він волів би, аби Росія скоротила видобуток нафти, а не експорт.
За підрахунками Reuters, у січні-листопаді 2023 року загальний експорт нафтопродуктів з Росії становив 98,8 млн тонн, або близько 2 млн барелів на добу.