Іран збільшив експорт нафти в червні та липні та може збільшити його й за підсумками серпня, пропонуючи більші знижки, ніж інші постачальники, зокрема й Росія, повідомляє Reuters з посиланням на компанії, які відстежують торгові потоки.

Офіційно Іран не оприлюднює обсяги експорту своєї нафти, а оцінки третіх сторін часто коливаються в широкому діапазоні. Компанії, які займаються відстеженням танкерів, використовують супутникові дані, інформацію про завантаження в портах тощо.

За оцінками SVB, експорт іранської сирої нафти в липні зріс на 110 тис. барелів на добу у порівнянні з червнем - до 810 тис. барелів на добу. Petro-Logistics, яка також відстежує потоки, побачила збільшення експорту Іраном у червні до понад 850 тис. барелів на добу.

Водночас за даними Vortexa імпорт іранської нафти до Китаю в липні становив близько 500 тис. барелів на добу, а в червні - майже 700 тис. барелів на добу. В Kpler повідомили, що експорт сирої нафти з Ірану в червні досяг 950 тис. барелів на добу, що є найвищим місячним рівнем за три роки, але знизився в липні.

За словами трейдерів, іранська нафта на серпень пропонувалася зі знижкою в $11/бар. до еталонної марки Brent та на $8/бар. дешевше російської нафти Urals на базисі поставки в Китай. 

Експорт нафтопродуктів також зростає. Компанія FGE оцінює, що Іран в червні експортував близько 790 тис. барелів на добу нафтопродуктів, і очікує, що поставки досягнуть близько 1 млн барелів на добу до четвертого кварталу. Більше половини поставок припадає на LPG і мазут.

«За нової адміністрації США Іран експортує більше нафти, нафтопродуктів і нафтохімічних товарів», - сказала Сара Вахшурі з SVB International. Якщо переговори про відновлення ядерної угоди будуть успішними, це дозволить Ірану збільшити продажі за межі Китаю, своїм колишнім клієнтам у Південній Кореї та Європі. 

Колишній президент США Дональд Трамп вийшов із ядерної угоди Ірану зі світовими державами в 2018 році та відновив санкції, намагаючись чинити максимальний тиск на Іран. В 2020 році експорт нафти з країни іноді падав до 100 тис. барелів на добу, кажуть аналітики.