Очолювана демократами Палата представників США схвалила законопроєкт про боротьбу зі зміною клімату та зниження цін на ліки на $430 млрд, забезпечивши важливу законодавчу перемогу президенту Джо Байдену напередодні проміжних виборів 8 листопада.

Палата представників 220 голосами підтримала проєкт «про зниження інфляції» та відправлення його на підписання Джо Байдену. До цього документ схвалив Сенат після марафонської 27-годинної сесії. Байден сказав, що підпише законопроект протягом тижня, а 6 вересня Білий дім проведе святкування на честь цього “історичного закону”. «Сьогодні американський народ переміг. Особливі інтереси програли», - написав Байден у Twitter.

Байден планує подорожувати країною, щоб рекламувати законопроєкт разом із низкою інших перемог у парламенті в той час, коли багато виборців не схвалюють його дій на тлі стрімкого зростання інфляції. Згідно з опитуванням Reuters/Ipsos, проведеним 3-4 серпня, близько половини американців підтримують закон про клімат і ціни на ліки, включаючи 69% демократів і 34% республіканців. 

Республіканці виступали проти закону, попереджаючи, що він призведе до скорочення робочих місць через підвищення податків для деяких компаній. Основним джерелом надходжень законопроєкту є корпоративний податок у розмірі 15%, спрямований на великі та прибуткові компанії. 

Розробка законопроекту тривала понад 18 місяців. Він представляє остаточну версію масштабного плану Байдена Build Back Better, який довелося скоротити через спротив республіканців і деяких ключових законодавців від його власної партії.

Інвестори, які бажають вкласти гроші в екологічно чисті енергетичні продукти, можуть розраховувати щонайменше на десятиліття федеральних субсидій у вигляді довгострокових податкових пільг для таких проєктів як виробництво вітрової та сонячної енергії, біогазу та водню, а також створення сховищ для зберігання електроенергії. 

Водночас законопроєкт не ображає й американські нафтогазові компанії. Документ дозволяє федеральному уряду давати дозвіл на будівництво нових вітрових та сонячних електростанції на федеральних землях лише тоді, коли там також проводяться тендери на розробку родовищ нафти та природного газу. 

Захист виробництва викопного палива розчарував прогресистів, але не став перешкодою для підтримки з боку демократів.

Не дуже задоволені законом і автовиробники. Згідно з документом, субсидію у розмірі $7,5 тис. на покупку електромобілів не можна буде використовувати для більшості моделей, доступних на ринку. Щоб мати право на отримання субсидії, транспортні засоби повинні бути зібрані в Північній Америці. Як вважають крупні автовиробники, це поставить під загрозу виконання програми впровадження електромобілів у США до 2030 року.