Обсяги постачання російського LPG до Польщі різко скоротилися у серпні, а частка РФ в структурі імпорту скрапленого газу впала до 37,5%. Про це повідомила Польська асоціація скрапленого газу (POGP) на своїй вебсторінці.
У серпні 2024 року почалося довгоочікуване зниження імпорту скрапленого газу з Росії до Польщі, оскільки наближається дата остаточної заборони ЄС на закупівлі російського LPG.
У серпні трейдери імпортували до Польщі 75 тис. тонн скрапленого газу російського походження, що є найнижчим показником з травня 2022 року. Порівняно з липнем обсяги постачання російського LPG скоротилися на чверть. Частка Росії в структурі імпорту газу до Польщі зменшилася з 50% у липні до 37,5% у серпні.
Другим найбільшим постачальником LPG на польський ринок залишається Швеція (у серпні її частка становила 19,5% від загального обсягу імпорту). Третє місце в серпні посіла Норвегія з рекордно високою часткою (10%).
«Серпневі показники доводять, що російський газ не буде заміщений на польському ринку одним постачальником, а скоріше диверсифікованими поставками з Норвегії, Великобританії, Німеччини, США та інших напрямків. Зокрема, США, на сьогоднішній день найбільший світовий виробник, має надлишок скрапленого газу, і наразі здійснюються нові інвестиції для збільшення експорту скрапленого газу з 2026 року», — зазначається у повідомленні POGP.
В асоціації додали, що таке значне падіння імпорту з РФ призвело до відносно невеликого зростання роздрібних цін на скраплений газ у Польщі: з липня вони зросли приблизно на 0,15 злотих за літр.
Найбільший обсяг LPG у серпні надійшов до Польщі залізницею — 53% імпорту. Ще 35% LPG прибуло на морські термінали, а 11% надійшло автоцистернами.
Згідно з даними POGP, Україна незмінно залишається найбільшим одержувачем скрапленого газу, що відвантажується з Польщі за кордон, з часткою 60%, але обсяги реекспорту впали на 40% порівняно з минулим роком.
Загальний експорт LPG з Польщі за 8 місяців 2024 року становив 285 000 тонн (за повний 2023 рік — 470 000 тонн). Постачання в Україну у січні-серпні становили 173 000 тонн ( у 2023 році — 280 000 тонн).
«Зменшення реекспорту може відіграти значну роль у стабілізації ринку після того, як у грудні 2024 року набуде чинності ембарго на скраплений газ російського походження», — зазначили в POGP.
Як відомо, 18 грудня 2023 року Рада Європейського Союзу ухвалила дванадцятий пакет обмежувальних заходів у зв'язку з продовженням агресивної війни Росії проти України. Цей пакет включає заборону на поставки до ЄС російського скрапленого газу з 12-місячним перехідним періодом, протягом якого можна купувати LPG з РФ за довгостроковими контрактами.
Як раніше розповів НафтоРинку генеральний директор Польської асоціації LPG (POGP) Бартош Квятковський, ізобутан і бутан чистотою 95% (митний код CN 2901 10 00) не підпадають під дію санкцій, запроваджених Єврокомісією щодо LPG з Росії. Країною, яка лобіювала виключення бутану з-під дії заборони, була Угорщина.