31 березня, 2025, 16:45

Подешевшання нафти та зміцнення курсу російського рубля по відношенню до інших валют тиснуть на бюджет РФ, поглиблюючи дефіцит. Це може змусити владу Росії більше позичати або жертвувати залишками резервів, передає Reuters. 

Нафтові доходи РФ

З початку року рубль зміцнився на третину до долара США на тлі потепління відносин Москви і Вашингтона і наразі котирується близько 84 рублів за $1. 

Водночас вартість російської нафти Urals падала на початку березня до мінімального рівня з липня 2023 року — нижче $57 за барель, а зараз становить близько $60 за барель. Це помітно нижче за показники, на основі яких зверстано бюджет-2025: середній курс рубля — 96,5 рублів за $1, а ціна на нафту — $69,7 за барель. 

Через зміцнення національної валюти і падіння цін на вуглеводні вартість російської нафти, що розраховується для податків, у березні березня опускалася до мінімального значення з червня 2023 року, опинившись на 29% нижчою за бюджетний орієнтир на 2025 рік. 

Втрати від падіння цін

Головний економіст Т-інвестицій Софія Донець оцінює втрати російського бюджету цього року в 1-2 трильйони рублів за середньорічної ціни на нафту $65 за барель залежно від курсу національної валюти. Водночас вона вважає російський рубль переоціненим більш ніж на 20% і чекає його поступового повернення до діапазону 100-105 рублів за $1 на горизонті 12 місяців. 

«До Армагеддону справа не дійде, але тим не менш ситуація чутлива. Це помітні втрати, які потрібно буде покривати або додатковими запозиченнями, або використанням фонду національного добробуту, в якому залишилася невелика сума», — сказала Донець Reuters. 

«З огляду на те, що всі наші нафтогазові доходи цього року становлять за планом між 10 і 11 трильйонами рублів, втрати 1-2 трильйонів рублів при туго зверстаному бюджеті — це річ, яку, напевно, Мінфіну не хочеться отримати», — додала вона. 

Схожі публікаціЇ