Болгарія з серпня по жовтень імпортувала російську нафту виключно за цінами, що перевищують $60/бар. – обмеження, встановлене країнами ЄС та G7. Про це повідомляє Politico з посиланням на митні дані.
Як йдеться у розслідуванні Politico, на початку серпня болгарські чиновники помітили, що російська нафта надходила до країни за ціною вище $60, але вони не були впевнені, як діяти у цій ситуації, тому звернулися за роз’ясненнями до органів ЄС.
Як відомо, Болгарія – єдина країна ЄС, яка отримала дозвіл на імпорт російської нафти до кінця 2024 року, в тому числі морським шляхом, після запровадження ембарго у грудні 2022 року. Їй надали таке право, щоб країна не зіткнулася з гострою нестачею енергоносіїв, адже НПЗ у Бургасі належить «Лукойлу» і технологічно налаштований для переробки російської сировини.
За інформацією Politico, болгарські митники не знали напевно, чи повинна країна дотримуватися обмеження цін на рівні $60/бар., тому 4 серпня надіслали чиновникам ЄС електронного листа. Відповідь на цей лист була такою: «Сира нафта, що імпортується на основі цих винятків, не повинна коштувати $60 за барель або нижче». Отже, Болгарії не треба було дотримуватися обмеження ціни на нафту з РФ.
Очевидно, цією ситуацією вирішили скористатися в Москві, бо з серпня по жовтень Болгарія імпортувала російську нафту виключно за цінами, що перевищують $60 за барель. Про це свідчать конфіденційні митні дані, з якими ознайомилося видання. За підрахунками аналітичного центру CREA, вартість цих поставок оцінюється в €640 млн.
Втім, влада Болгарії активізувала зусилля для відмови від нафти з РФ.
На початку вересня повідомлялося, що болгарський нафтовий термінал «Росенец» перейшов від «Лукойла» під контроль держави. А парламент Болгарії ухвалив план поступової відмови від імпорти російської нафти до жовтня 2024 р.
Потім Болгарія вирішила достроково припинити імпорт сирої нафти з росії. З 1 січня 2024 року країна не буде видавати квоти на експорт нафтопродуктів, виготовлених з російської нафти, а з 1 березня «Лукойл» має повністю припинити імпорт російської сировини.
На початку грудня «Лукойл» заявив, що збирається продати свій НПЗ в Болгарії.