29 вересня, 2023, 12:05

Болгарський «Лукойл Нефтохим Бургас» має поступово перейти на переробку нафти неросійського походження до 1 жовтня 2024 року. Парламент Болгарії ухвалив у другому читанні відповідний законопроєкт, передає Forbes Bulgaria.

Депутати болгарського парламенту вчора ухвалили у другому читанні зміни до закону про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів у зв'язку з діями Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні.

Документ передбачає більш поступову відмову від російської сировини порівняно з проєктом, ухваленими в першому читанні. До кінця 2023 року НПЗ в Бургасі дозволено переробляти не більше 80% нафти російського походження, до 31 березня 2024 року він має скоротити її частку до 75%, до 30 червня 2024 року – до 50%, а до 30 вересня 2024 року – до 25%. При цьому обсяг виготовлення повинен бути не нижче середнього показника за останні п'ять завершених фінансових років.

З 1 жовтня 2024 року «Лукойл Нефтохим Бургас» має повністю перейти на переробку нафти неросійського походження. Митному агентству доручено стежити за дотриманням заводом своїх зобов'язань і подавати інформацію до Міністерства фінансів.

За останній рік з боку «Лукойл Нефтохим Бургас» не було здійснено ніякої підготовки до переходу на неросійську нафту, заявив журналістам міністр економіки Болгарії Богдан Богданов. За його словами, Рада безпеки при Раді міністрів взяла до уваги ризик для постачання пального в країні в разі скасування винятку з санкцій ЄС проти РФ, які забороняють імпорт російської сировини. 

2022 року Європейська комісія дозволила Болгарії імпортувати та переробляти російську нафту до кінця 2024 року. Однак депутати болгарского парламенту винесли на розгляд пропозицію щодо дострокового завершення постачань з РФ. Відповідний проєкт було прийнято в першому читанні 21 вересня. Згідно з документом, уряд країни мав заборонити імпорт російської нафти протягом 30 днів після того, як закон набуде чинності. Законопроєкт також передбачав, що, якщо російська компанія не забезпечить повну диверсифікацію поставок сирої нафти до Болгарії, уряд має передати НПЗ в Бургасі та всі інші активи, що належать «Лукойлу», під контроль держави. Втім, такі норми проєкту депутати визнали занадто жорсткими. В «Лукойлі» зі слово боку 30-денний строк переходу на іншу сировину назвали нереалістичним. 

Нагадаємо, на початку вересня Болгарський нафтовий термінал «Росенец» перейшов від «Лукойла» під контроль держави.