Казахстан позбувся імпортозалежності в продуктах нафтопереробки, про це заявив заступник глави компанії «КазМунайГаз» Дмитро Макєєв, передає казахстанське видання «Голос народу».
За словами Макєєва, нафтопереробна промисловість стала єдиною галуззю в Казахстані, яка пройшла повну модернізацію. «Якщо до модернізації у нас було від 30 до 50 відсотків імпорту, то на сьогоднішній день по бензину імпорту не спостерігається, по дизельному паливу є незначний імпорт. Неодноразово висвітлювалося в ЗМІ, що однією з ключових проблем є великий диспаритет цін із прикордонними країнами, і спостерігається "сірий" експорт», – пояснив Дмитро Макєєв.
Наслідком модернізації галузі є збільшення податкових виплат до держскарбниці. Сумарні податкові виплати Атирауським, Павлодарським і Шимкентським нафтопереробними заводами у 2022 році становили 400 млн тенге, тоді як у 2017-2019 рр. не перевищували 100 млрд тенге.
Також Дмитро Макєєв пояснив причини відсутності бензину АИ-95 на АЗС в деяких регіонах. За його словами, основне виробництво бензину марки АИ-95 припадає на Атирауський НПЗ, а доставка, наприклад, на південь Казахстану може зайняти до двох тижнів.
Макєєв також повідомив, що запасів пального в Казахстані вистачить менше, ніж на місяць. «Сформовано такі запаси в країні. По бензину марки АИ-92 – 280 тис. тонн, це 24 доби споживання. По марці АИ-95 – 50 тис. тонн, це 19 діб споживання. Дизельного палива – 430 тис. тонн, авіаційного гасу – близько 80 тис. тонн», – додав він.
За словами Дмитра Макєєва, дефіцитним є авіабензин. На сьогодні в Казахстані потреба в авіаційному гасі становить 900 тисяч тонн, а обсяги виробництва – близько 660 тисяч тонн.