Уряд Казахстану планує приватизувати Атирауський і Павлодарський НПЗ. Про це повідомляють казахстанські ЗМІ з посиланням на видання Argus Ринок Каспію.
Argus з посиланням на галузеві джерела повідомив, що рішення приватизувати два нафтопереробні заводи протягом найближчих двох років міститься в проєкті указу президента Казахстану «Про заходи щодо лібералізації економіки», який наразі проходить процедуру узгодження в держорганах.
Згідно з даними Argus, частку держвласності в Павлодарському НПЗ потужністю 6 млн т/рік і в Атирауському НПЗ (5,5 млн т/рік), що належить «КазМунайГазу», планується знизити з поточних 99-100% до 49-51%.
Згідно з даними казахстанських ЗМІ, ідею приватизації підтримує зокрема Агентство із захисту та розвитку конкуренції Республіки Казахстану через низьку ефективність управління заводами. Тільки за останні три роки на цих двох НПЗ відбулося 115 позапланових зупинок. За той самий період на керованому приватним власником Шимкентському НПЗ аварійність була вдвічі нижчою.
За даними джерел Ulysmedia.kz, казахстанськими нафтопереробними активами цікавляться російські нафтові компанії. Зокрема до Атирауського НПЗ виявляє інтерес «Лукойл», а до Павлодарського нафтохімічного заводу — «Газпром нефть».
Цю інформацію на брифінгу прокоментував глава Міненерго РК Алмасадам Саткалієв. Він прямо не заперечив ані плани приватизації, ані інтерес російських компаній, але сказав, що пр конкретні угоди поки говорити зарано.
«З точки зору Міненерго, тут не тільки форма власності, а ефективність управління, виконання інвестиційних програм, стабільна робота є пріоритетом. Що стосується продажу активів "КазМунайГазу", то це належить до компетенції даної компанії», — сказав міністр.
«Що стосується окремих заводів — ми повинні виходити з того, чи будуть комерційні пропозиції, наскільки вони вигідні і з погляду підприємства, і з погляду реалізації державних програм розвитку переробки», — додав глава Міненерго РК.
у Казахстані вже є НПЗ з іноземним капіталом — Шимкентський нафтопереробний завод, 50% якого належать «КазМунайГазу» і 50% — китайській CNPC.
Уряд Казахстану вже близько 10 років обговорює ідею продажу часток в двох державних НПЗ приватним інвесторам, однак до конкретних угод так і не дійшло.