Міністерство енергетики Казахстану встановить нові граничні ціни на бензин та дизельне паливо для продажу на АЗС, повідомляє “Интерфакс” з посиланням на проєкт наказу уряду країни. 

Граничну ціну на бензин марки Аі-80 встановлено у розмірі 89 тенге за літр, на бензин марки Аі-92/Аі-93 – 205 тенге за літр, йдеться в проєкті наказу, який опублікований на сайті відкритих нормативних правових актів країни.

Дизельне паливо (літнє, міжсезонне) тепер коштуватиме на АЗС Казахстану 450 тенге за літр. Однак за умови пред'явлення посвідчення водія, виданого в Казахстані, гранична ціна дизпалива становитиме 295 тенге за літр при купівлі до 100 літрів на добу на легковий автомобіль і до 300 літрів на добу на вантажівку або автобус.

Раніше банзини Аі-92/Аі-93 коштували 182-187 тенге за літр. Таким чином, ціни зростуть на 11%. Офіційний курс тенге на 4 квітня – 450,83 тенге/$1.

У Міненерго пояснили, що підвищення цін потрібно для того, щоб зрівняти їх із цінами в сусідніх країнах і не допустити дефіциту палива. "У Казахстані ціни на нафтопродукти як в оптовому, так і в роздрібному сегменті значно нижчі від цін у прикордонних країнах. Враховуючи існуючу різницю в цінах на нафтопродукти в Республіці Казахстан та суміжних країнах, виникає ризик перетікання нафтопродуктів у прикордонні країни, внаслідок чого виникає висока ймовірність виникнення дефіциту на внутрішньому ринку Республіки Казахстан", – йдеться в пояснювальній записці до проекту.

Нові ціни на пальне набудуть чинності орієнтовно 12 квітня, після завершення публічного обговорення поправок, сказав 3 квітня міністр енергетики Болат Акчулаков.

Прем'єр-міністр Казахстану Аліхан Смаїлов пояснив підвищення цін на паливо загрозою їхнього дефіциту через "сірий" експорт до сусідніх країн.

"Це непросте рішення, але ми змушені таке рішення приймати. Якщо зараз цього не зробити, то найближчим часом ми зіткнемося з дефіцитом паливно-мастильних матеріалів", – сказав він журналістам 4 квітня.

За його словами, останнім часом у Казахстані відзначається високий рівень споживання пального, пов'язаний із вивезенням палива до сусідніх країн транзитним автотранспортом та за "сірими" схемами експорту. Реальне споживання палива у Казахстані при цьому не змінилося, уточнив він.

"Держава вживає всіх заходів для того, щоб збільшити виробництво ПММ: за останні 5 років виробництво бензину збільшилося на 70%, дизпалива -- на 33%. Наші НПЗ працюють на межі своїх потужностей. Однак ми продовжуємо стикатися з різким дефіцитом ПММ на внутрішньому ринку. Це пов'язано насамперед з низьким рівнем цін усередині нашого ринку", – сказав Смаїлов. "Якщо не скорочувати диспаритет цін із рівнем цін сусідніх країн, то ми зіткнемося з дефіцитом дизпалива в обсязі 850 тисяч тонн за поточний рік", - зазначив він.

Нагадаємо, попри заборону на експорт Казахстан наростив поставки пального в тому числі до України.