«ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас», єдиний нафтопереробний завод у Болгарії, можливо, доведеться згорнути виробництво, якщо уряд не надасть підприємству дозвіл продовжувати експорт нафтопродуктів, заявив виконавчий директор підприємства Ільшат Шарафутдінов.
«Нафтопереробний завод не зможе працювати, якщо експорт буде згорнуто», - сказав Шарафутдінов на спільній прес-конференції з Христо Алексієвим, віце-прем'єр-міністром Болгарії, відповідальним за економічну політику, передає Reuters.
Європейський Союз вирішив заборонити імпорт російської сирої нафти в рамках санкцій проти Москви за її вторгнення в Україну в лютому. Заборона набуде чинності 5 грудня, але Болгарія отримала право імпортувати російську нафту до кінця 2024 року.
Тимчасовий уряд Болгарії планує дозволити нафтопереробному заводу «ЛУКОЙЛ Нефтохим» продовжувати експорт нафтопродуктів, вироблених з російської сирої нафти після набуття чинності ембарго ЄС. Однак попередній уряд збирався надати дозвіл на постачання пального з російської нафти лише на болгарський ринок.
"ЛУКОЙЛ Нефтохим", розташований у чорноморському місті Бургас, з весни закуповує виключно російську нафту. За словами Шарафутдінова, завод розраховує цього року переробити рекордні 7,1 млн т сировини. Приблизно 50% своєї продукції підприємство експортує.
Після переговорів з болгарським урядом НПЗ погодився змінити свою бізнес-модель і не виводити прибутки від своєї діяльності в Болгарії за межі країни. Це серйозно збільшить податки, які сплачує підприємство, сказав Алексієв.
Уряд вже запропонував парламенту ввести тимчасовий додатковий податок на прибуток нафтогазових і вугільних компаній у розмірі 33% на цей і наступний рік.
Алексієв сказав, що Болгарія очікує отримати близько 100 млн левів (€51,1 млн) податків від діяльності ЛУКОЙЛу в 2022 році та 700 млн левів у 2023 році. Шарафутдінов сказав, що «ЛУКОЙЛ Нефтохім» може сплатити такі податки в наступному році, якщо ринкові умови залишаться такими самими. Зокрема, якщо завод зможе працювати на повну потужність, переробляючи нафту сорту Urals, і експортуючи свою продукцію.
В схожій ситуації опинився НПЗ Slovnaft, який після 5 грудня не зможе вільно поставляти нафтопродукти, вироблені з російської нафти, до інших країн ЄС, окрім тих, що також отримали виняткове право споживати нафту з РФ.
В Slovnaft очікують, що пальне, виготовлено з російської сировини, піде виключно на ринок Словаччини та Чехії, і на нього припадатиме приблизно 60% від загального обсягу переробки. А для того, щоб продавати нафтопродукти до інших країн, Slovnaft має забезпечити поставки неросійської нафти.