Бюро економічної безпеки України (БЕБ) 18 серпня 2022 р. оприлюднило інформацію щодо арешту нерухомого майна однієї з найбільших мереж АЗС. Згідно з інформацією Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно об'єктом слідства є ПІІ "АМІК УКРАЇНА" – оператор АЗС AMIC Energy. За версією слідчих підставою для рішення про арешт стало ухилення компанією від сплати податків упродовж 2015-2022 років, а також її звя'зки з країною-агресором.
Про це повідомляється прес-резілі мережі АЗС, що опубліковано інформагентсвом interfax.
Компанії повідомляють, що будуть оскаржувати дії правоохоронців:
""АМІК УКРАЇНА" вважає обидва звинувачення безпідставними та необґрунтованими, а в діях БЕБ вбачає ознаки умисного протизаконного тиску на іноземного інвестора. "АМІК УКРАЇНА" категорично відхиляє свавільні звинувачення БЕБ і буде оскаржувати незаконне рішення про арешт в апеляційній інстанції. Обурення викликає зокрема той факт, що, звинувачуючи "АМІК УКРАЇНА" в ухиленні від сплати податків, детективи БЕБ свідомо, або через некомпетентність, не спромоглись проаналізувати публічно доступну аудійовану фінансову звітність компанії. Адже навіть поверхневий аналіз цієї відкритої інформації безапеляційно спростовує всі звинувачення, висунуті слідчими. Спроба обґрунтувати арешт майна "податковими порушеннями" "АМІК УКРАЇНА" виглядає особливо абсурдною з огляду на дані Державної податкової служби України, згідно з якими компанія входить до 5-ки найбільших платників податків на 1 літр проданого палива. Не менш надуманою та безпідставною є аргументація БЕБ щодо нібито російських бенефіціарів "АМІК УКРАЇНА": у матеріалах слідства, з якими вдалося ознайомитися юристам компанії, звинувачення у наявності зав’язків з громадянами країни агресора обґрунтовуються шокуючим "беззаперечним доказом" – роздруківкою замовної статті п’ятирічної давності, опублікованої в 2017 році." – говориться в повідомленні мережі АЗС.
В компанії наголошуть, що з першого дня широкомасштабної агресії безперервно надають допомогу Збройним Силам України. Згідно з публічною фінансовою звітністю компанія не здійснювала жодних виплат грошових коштів на користь бенефіціарів з російської федерації чи будь яких пов’язаних з ними особами.
"В сфабрикованих та протизаконних звинуваченнях Бюро економічної безпеки України не має ніякої логіки. Сьогодні, коли наша компанія спільно з усіма громадянами України докладає максимальних зусиль задля перемоги над російським агресором, свавільні дії БЕБ чинять колосальний тиск на діяльність стратегічно важливого для України підприємства, створюючи загрозу дефіциту палива, і, як наслідок, зростання його вартості, наражаючи тисячі українських сімей на ризик втрати робочих місць і життєво необхідного доходу", – заявив генеральний директор "АМІК УКРАЇНА" Аудріс Стропус.
В австрійському офісі компанії AMIC ENERGY також вказують на юридичну неспроможність та хибність звинувачень БЕБ, особливо в умовах війни в Україні:
"AMIC ENERGY постійно розвиває українську економіку, інвестуючи у розвиток бізнесу, створюючи робочі місця, імпортуючи європейське паливо, запроваджуючи європейські стандарти обслуговування клієнтів. Боротьба українського народу за свою свободу та незалежність вимагає підтримки, яку ми не перестаємо надавати щодня, і продовжуватимемо до абсолютної Перемоги України, незважаючи на хибні звинувачення на адресу нашої компанії. Водночас якщо нам, як австрійському інвестору, і нашій репутації буде завдано шкоди, ми будемо захищати свої права як на національному, так і міждержавному рівні, включно, в разі потреби, з подачою позовів у міжнародний інвестиційний арбітраж та в ЄСПЛ", – повідомив керуючий директор AMIC ENERGY Гюнтер Майєр.
Також, компанія наводить наступне:
- В 2014 році австрійська компанія Amic Energy прийняла рішення про вклад інвестицій у Центральній та Східній Європі, в результаті чого в Україні компанією була придбана мережа АЗС у російської групи "Лукойл".
- 26 травня 2015 року, відбулася презентація бренду Amic Energy в Україні (ПІІ "Амік Україна"). Інформація про угоду спростовує аргумент БЕБ щодо "удаваності" зміни власника.
- Бенефіціарними власниками AMIC ENERGY є Гюнтер Майер (Австрія), Йоханнес Клезль-Норберг (Австрія), Андреас Зернетц (Австрія) та Гіллен Філіп Ендрю (Великобританія).
- Протягом багатьох років Підприємство не вживало жодних заходів щодо поділу активів та створення нових юридичних осіб. ПІІ "АМІК УКРАЇНА" є єдиним унітарним Підприємством на паливному ринку, власником усього майна, великим платником податків із прозорим контролем сплати податків для Державної податкової служби України. Це дуже чітко свідчить про те, що Підприємство ніколи не мало на меті ухилення від сплати податків, шляхом поділу господарської діяльності.
- Після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну та початку активної фази агресивної війни, АМІК УКРАЇНА не припиняло роботу жодного дня, забезпечуючи паливом не лише критичну інфраструктуру країни, а й споживачів на АЗС, обслуговуючи понад 50 тис. клієнтів щодня. З 24 лютого підприємство не припиняє допомагати підрозділам ЗСУ, СБУ, Націполіції України, Прикордонної служби, Тероборони, Військовим адміністраціям та тергромадам різних областей безкоштовно, передавши вже понад 250 000 літрів пального. Підприємство також поставляє силам оборони України дефіцитне авіапаливо, допомагаючи ЗСУ захищати небо України від ракетних обстрілів агресора.
- Незважаючи на законодавчі зміни, пов’язані з впровадженням воєнного стану, "АМІК УКРАЇНА" продовжує виплачувати заробітну плату 71 мобілізованому працівнику компанії, розуміючи свою соціальну відповідальність у цей нелегкий для країни час. Підприємство продовжує своєчасно виплачувати заробітну плату понад 2 тис. співробітникам.
Довідка НафтоРинку: ПІІ «АМІК Україна» (Код ЄДРПОУ 30603572, колишня назва ПІІ «Лукойл-Україна») – компанія власник колишньої дочки нафтової компанії «ЛУКОЙЛ» в Україні (227 АЗС та 4 склади пального згідно реєстру ДФС станом на липень 2022 р.). В 2015 році після продажів корпоративних прав австрійській компанії AMIC Energy Management GMBH, компанія розпочала масштабний ребрединг АЗС в AMIC Energy. За оцінкою НафтоРинку в 2021 році AMIC Energy входило в п'ятірку найбільших продавців пального на АЗС. Частка оператора в продажах бензинів становила 4,8%, дизельного пального – 9,2%, скрапленого газу – 2,2%.
Згідно даних youcontrol, статутний капітал компанії становить 51,9 млн грн. Водночас у власності юр. особи 273 об’єктів нерухомості та 163 земельні ділянки. Кінцевими бенефіціарами є громадяни Австрії Йоханнес Клезль та Майер Гюнтер. Окрім цього, в 2016 році AMIC Energy Management GMBH придбало корпоративні права українського авіа-заправного бізнесу «Лукойлу» у московського «Лукойл-Аеро» та нідерландського LUKOIL Aviation B.V.