За 40 днів війни російські окупанти влучили ракетами у 20 українських нафтобаз та два НПЗ. Наш ринок встояв, і новини з Європи про канали поставок пального дають надію на стабільну роботу в майбутньому. Однак потреби маємо задовольняти зараз, в умовах дефіциту, високих цін, напівзруйнованої інфраструктури та активному споживанні пального військовими та аграріями. Оновлену технологію зберігання пального – гнучкі резервуари пропонують в українському тилу. НафтоРинок адресував питання про технологію та можливості оперативно «розвернути» гнучкі резервуари співзасновнику компанії Flexsol Сергію Іомтеву.

Ємності якого обсягу можете пропонувати під нафтопродукти та під яке саме пальне - чи є різниця на бензин чи дизель?

Якщо говорити про ємності саме для палива, то від 5 тис. до 300 тис. л. Ми можемо постачати тканини для всіх видів палива та мастил, але на даний момент активний попит на зберігання дизельного пального та іноді бензину.

З якого матеріалу виріб?

Резервуари для пального виготовляються із поліестерової тканини з ТПУ (термополіуретан) покриттям, щільністю 1250 г/м2.

Абсолютна більшість ринку нафтопродуктів слово «резервуар» асоціюють зі сталевою ємністю. Наскільки надійна ваша конструкція?

Для обивателя гнучкий резервуар маловідомий, проте на нафтопереробних заводах, де їх використовували як газгольдери-рекуператори, і у військових частинах, де в них ще за радянського союзу зобов'язані були зберігати паливо, про це добре знають.

Технології 80-х років та перші згадки про м'які ємності були у Британії під час Другої Світової війни. Вони замінили алюмінієві паливні баки у винищувачах, оскільки критично важливим було знизити злітну вагу літаків. Після війни гнучкі резервуари знайшли себе у різних секторах промисловості та сільського господарства по всьому світу.

Тому технологія перевірена часом, а сам матеріал і його характеристики тільки покращилися з тих пір, збільшуючи надійність і продовжуючи термін експлуатації виробів. У своєму виробництві ми застосовуємо сучасне європейське обладнання та визнану у всіх цивілізованих країнах технологію високочастотного зварювання полімерних тканин. Якість наших резервуарів оцінили вже 20 країн світу.

Наші «польові дослідження» ми зафільмували на відео: це випробування на міцність наповненого гнучкого резервуара 100 м3 12-тонним «Джон Діром».

Гнучкі резервуари – інноваційний продукт для зберігання і транспортування рідин: добрив, води, палива, мастил, промислових і сільськогосподарських стоків. Резервуари виготовляються з міцної поліефірної тканини зі стійким до впливу зовнішнього середовища і агресивних рідин покриттям.

Враховуючи характеристики ємності, яка потрібна площа?

Залежить від обсягу рідини. Резервуар максимальних розмірів 300 м3 займає площу близько 300 м2. Детальна інформація представлена ​​у каталозі на сайті Flexsol.

Скільки по часу буде проєкт: від документального проектування до введення в експлуатацію?

Залежно від завантаження виробництва та розміру замовлення. Зараз це 2-3 тижні. Потужність підприємства дозволяє виробляти резервуарів загальним обсягом зберігання понад 10 000 м3.

Який діапазон цін,  наведіть приклади та від чого залежить?

Найбільш потрібна ємність на 100 тис. л зараз коштує 335 тис. грн. Пластикових бочок таких розмірів не існує і комплектувати відповідний запас з кількох ємностей дорожче і за вартістю самої ємності та обв'язування.

Металеві цистерни теж дорожчі і не мобільні, а це зараз дуже актуально.

Який максимальний термін зберігання пального у таких ємностях, як забезпечуються протипожежні норми?

Залежить від експлуатації, але за спостереженнями понад десять років. Тканина не статична сама по собі та на відміну від металу не вимагає заземлення. Ясно, що вогнища близько розводити не варто.

Як ви боретесь з випарами при зливі/наливі? Крім того, добові коливання температур збільшують і зменшують кількість пароповітряної суміші. У сталевих резервуарах стоять дихальних клапанів, яке у вас технічне рішення?

Запас, що мають наші резервуари на розширення, достатній для того, щоб не думати про цю проблему якщо мова йде про дизельне паливо, для бензину ми встановлюємо клапан скидання тиску.

З 2019 року всі ємності для зберігання нафтопродуктів в Україні мають бути обладнані рівномірами та витратомірами. Які рішення пропонуєте ви?

Ми виробляємо резервуари, застосовуючи для цього сертифіковані за міжнародними стандартами тканини та комплектуючі, а сертифікацією вже займаються організації які, використовуючи наші резервуари, роблять обв'язку, ставлять заправні станції і прокладають трубопроводи. У наші резервуари неможливо встановити рівномір, оскільки резервуар гнучкий та його висота змінюється залежно від наповненості рідиною – принцип роботи водяного матраца або грілки. Контроль обсягу пального проводиться за допомогою витратоміра – лічильника на вході/виході із резервуара.

Будемо відверті, активний інтерес в Україні до гнучких ємностей як швидкого, мобільного та добре маскерованого рішення для зберігання пального, виникло після початку військових дій, тому додаткове обладнання у вигляді витратомірів, фільтрів, помп і так далі ми зараз лише формуємо в індивідуальному порядку під запити покупця, як і вивчаємо адаптацію до вимог поточного законодавства. Консультуємось з нашими європейськими колегами, зокрема цікавимося, як вони проходять сертифікацію подібних резервуарів і, наприклад, виживають без рівнемірів.

Які компанії вже замовляли ємності для зберігання пального?

З останніх замовників - ДТЕК, «Кернел» та «Нива-2008».

В Україні ми переважно спеціалізуємося на виробництві резервуарів для зберігання рідких добрив (КАС та РКД) та поливу,  співпрацюємо з усіма великими агрокомпаніями та фермерами, які використовують наші резервуари для цих потреб.

Спілкувався Олександр Сіренко