Росія, ймовірно, не зможе знайти достатньо танкерів, щоб обійти санкції ЄС щодо морських поставок нафти, оскільки кількість бажаючих обслуговувати російську торгівлю нафтою скорочується, повідомили S&P Global Commodity Insights аналітики та транспортні брокери.

Заборона ЄС на імпорт нафти морем набере чинності 5 грудня. До цього часу G7 та союзники збираються також запровадити механізм обмеження цін на російську нафту. Вони заборонять транспортування та страхування танкерів, що перевозять російську нафту, продану по ціні, яка перевищує обмеження. 

Головний аналітик S&P Global Market Intelligence Фотіос Кацулас прогнозує обмежену пропозицію танкерів після введення санкції Заходу. «Ринок відчуває більший попит на морські перевезення, головним чином через зміну торговельних потоків у відповідь на європейські санкції щодо російських вантажів і наближення заборони на страхування», - сказав Кацулас, маючи на увазі попит на тонно-милі. 

Йдеться про те, що РФ доводиться доставляти нафту в більш віддалені від неї регіони світу, ніж Європа, на що йде більше часу. Росія перенаправляє свою сиру нафту до Китаю, Індії, Туреччини та Південно-Східної Азії, і учасники ринку очікують, що ембарго ЄС посилить цю тенденцію.

Росія, як правило, експортує сиру нафту танкерами Aframax і Suezmax. Для перевезення поточного морського експорту сирої нафти з Росії, обсяг якого оцінюється приблизно в 3,5 млн барелів на добу, знадобиться 157 танкерів Aframax, 65 Suezmax та 18 великих суден VLCC, підрахував керівник відділу дослідження танкерів брокерської компанії Braemar Ануп Сінгх.

Згідно з даними S&P Global, у вересні судновласники з ЄС і країн G7 обслуговували приблизно 55% поставок російської нафти, що експортується з Балтійського та Чорного морів.

За словами Сінгха, РФ контролює 50 танкерів Aframax/LR2 і 10 Suezmax. Окрім того, 35 Aframax/LR2, 20 Suezmax і 15 VLCC віком 15 років і старше були продані невстановленим компаніям цього року, і вони можуть бути використані для транспортування російських вантажів. Розрахунки, засновані на цих цифрах, показують, що для повного обходу санкцій РФ не вистачає 110 танкерів.

За оцінками S&P Global, після ембарго ЄС Росії треба буде перенаправити приблизно 2,5 млн барелів на добу нафти. Скоріше за все, через логістичні та інші проблеми у першому кварталі 2023 року експорт російської нафти скоротиться на 1,5 млн барелів на добу.

 

Схожі новини